| AlliCe a întrebat:

Cum ai defini cuvantul MATUR?

9 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Matur-cel care da dovada de o profunzime a mintii si a spiritul

| Bacemi a răspuns:

Experienta.

| Hmmmm a răspuns:

Cuvant format din 5 litere, literele sunt: m, a, t, u, r.este un adjectiv simplu, numarul singular, genul masculin, gradul pozitiv.

| LostInDreams a răspuns:

-Sa stii sa iti faci o viata si sa stii sa te joci cu ea.Multi spun ca e imatur sa te joci cu jucarii, sa te uiti la desene etc.Nu.Matur inseamna sa realizezi ce ti se intampla, ce s eintampla cu ceilalti, sa stii sa pretuiesti viata si sa profiti de fiecare minut.Matur este cel care incearca si ajuta, dar un om adevarat matur stie sa ceara ajutor nu doar sa. l ofere.Fiecare are modul lui de a fii matur-nii sunt maturi la comportament, altii dor in gandire, altii deloc. Poate stii si tu exemplehappy

| ☆♥spery♥☆ a răspuns:

Eu aș vrea mai întâi să comentez puțin acest cuvânt pentru că mulți îl înțeleg foarte greșit. Maturitatea unei persoane nu ține de vârstă. Sunt persoane care își iau anumite responsabilități la 16 ani (o să discutăm mai jos ce presupune asta) și altele care și le asumă pe la 40 de ani. Un om matur poate fi definit ca o persoană în primul rând cu niște sentimente de protecție puternice (nu în toate cazurile) sau care este în stare să își ia pe umeri responabilități foarte mari care presupun sacrificiu enorm. Un om matur gândește logic și are forța de a purta responsabilități foarte mari pe umeri. De exemplu creșterea unui copil. O femeie la 30 de ani îl crește, dar un copil la 11 ani nu. De ce? Adultul are puterea psihică și fizică de a face acest lucru. Are cunoștințele necesare, are EXPERIENȚĂ. Maturitatea înseamnă și experiență. Din moment ce ai fost nevoit să treci prin multe situații grele, ai fost nevoit să te descurci singur. Așa ai căpătat experiența. Știi cum să faci față unei situații dificile. Știi cum se zice: nevoia învață pe om. Deci acest cuvânt ar merge definit în 3 cuvinte: persoană cu experiență.

| Aiicha a răspuns:

Un om matur este un om adult, dar nu si invers nu toti adultii sunt maturi!winking

| FataTPUpunctRo a răspuns:

Pai eu as defini cuvantul matur in a fi cu picioarele pe pamant adica: sa stie sa ia o decizie buna (sa fie de folos pentru toti), sa stie cum sa se comporte cu copii mai mici decat el/ea, sa stie sa aleaga dintre ce e bun si ce e raw...etc

Sper ca ti-am fost de ajutor:*

| bulebule a răspuns:

Dexu ce-are?

| Adyr0 a răspuns:

Un om serios cu suflet de copil, asta daca te referi la oameni. Daca te referi la animale sau plante atunci: "Care se află în stare de dezvoltare deplină; ajuns în faza de maturitate; adult."