| PumpkinDoll a întrebat:

Cum ar fi fost daca revolutia din 89 n-ar fi avut loc?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca si mai rau decat este acum in R. P. D. Coreeana (Coreea de Nord) fiindca dementul de Ceausescu ar fi fost in competitie cu dementul de lider suprem Kim Jong-un. Norocul nostru... ca n-o ferit sfantul. laughing

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Pai cred ca am fi scapat de comunism intr-un mod pasnic la fel ca si restul tarilor din est dar noi am fi trecut la democratie cam dupa 90, clar nu ar fi murit peste 1000 de oameni dar in rest totul ar fi fost la fel ca si acum.

| Katie1356 a răspuns:

Daca te referi strict la Romania, cred ca am fi ajuns mai rau ca acum, avand in vedere ca restul tarilor au trecut la democratie. Pentru ca inevitabil, tot ar fi aparut oameni care sa doreasca acea democratie prezenta in restul Europei.
Ori s-ar fi ajuns tot la revolutie, ori prin presiunea tarilor europene, s-ar fi renuntat in mod pasnic.