| anonim_4396 a întrebat:

Cum ar fi trebuit sa reacționez?

Era pauză, aveam geanta pe bancă și vine un "șmecheraș" de ăsta al clasei și așa sec, îmi dă geanta pe jos și o lovește cu picioarele (de parcă ar fi o minge). Mă duc la el, îl împing ușor ca să îmi iau geanta de pe jos și deodată imi dă un pumn în piept de il simt și acum. Pe moment nu am știut cum să reacționez, la bătaie nu aș fi sărit deoarece ăsta are mai mulți prieteni care ar fi intervenit și nici nu sunt genul care să se bată, doar când îmi pierd firea.
Mie mi se pare cel mai jegos lucru să mi se atingă obiectele pentru care am muncit eu, mai ales să își bată cineva joc de "munca mea".
Am ales să evit vreun conflict și am mers în bancă și cam atât.
La diriginte nu mă duc pentru că nu vreau să mi se pună o anumită etichetă de colegi.
Voi ce ați fi făcut?

Răspuns Câştigător
| Bariel a răspuns:

Ai facut bine ca nu te ai luat la bataie cu el, daca se mai intampa ca sa nu risti sa devina o rutina ai 2 variante:
1.Anunti directorul si va lua masuri(am avut un caz la mine in liceu in care unu i-a dat un pumn la altul, si ala a luat de pe el mii de lei)o sa risti sa ti o iei in afara scolii daca faci asta
2.Îi spui sa va rezolvati problemele in afara scolii (parte in parte) asta e modul terminatilor de a rezolva problemele.Probabil e gelos pe tine, sau poate e o "gluma" proasta, sau e tembel si a facut o fara motiv.
Astea nu sunt singurele variante, sunt mult mai multe dar astea mi au venit in cap

| Andrei200202 a răspuns (pentru Bariel):

Eu imi vad de treaba mea la liceu, asta ar fi fost o gluma pana in momentul in care a reacționat tot el agresiv, acolo probabil s-a simtit jignit ca l am atins, si l am impins putin.
Oricum, ma simt dezgustat de la un timp de comportamentul colegilor. Mai am pe unii de aruncă in ora cu hârtii in niste colegi la locul lor, scuipa bilute cu pixul, sincer mi e greață, și pe urmă tot ei au aere de superioritate.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca u vrei sa te plangi dirigintelui, atunci stai si sufera, ca un prost.
Este unica solutie pe care o ai, cand incidentul se intampla la scoala: sa raportezi diriginetelui!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai procedat bine, dar când se apropie din nou, să fii pregătit.

| Andrei200202 a răspuns (pentru sadrian46):

Evit cu putință vreun conflict, deja sunt pe riscul sa fiu exmatriculat pentru o problemă mai veche, si daca stau mai bine sa ma gandesc nu mi ar parea rau decat de anul pierdut daca s ar intampla asta.

| Andreeush a răspuns:

Ai procedat corect, cu bătaia nu rezolvi nimic.

| aXy99 a răspuns:

A facut asta fara niciun motiv aparent?!

Răspuns utilizator avertizat
| Andrei200202 a răspuns:

După parerea mea dacă in clasa a 11 a ai un comportament de genul, trebuie sa ai niste probleme serioase.
De ce fac unii chestii de genul, si după tot iei reacționează cu violența?