| OaNaMaRy2002 a întrebat:

Cum as putea ajuta o persoana care se taie?

3 răspunsuri:
| W3R4 a răspuns:

încearcă să-i explici că ceea ce face e total degeaba, și nu rezolvă nimic.
deși mi-e greu să cred că vei reuși s-o convingi, probabil suferă prea tare si durerea fizică o calmează. (așa îți va răspunde, posibil)
discută și află ce are pe suflet, sigur va aprecia.

| Axys a răspuns:

Pai de ce?

| Xpressurself a răspuns:

Sa-si faca cont pe psihoterapie.net si sa vorbeasca cu cei de acolo. este gratuit. daca nu poate ar fi bine sa vorbeasca cu un psiholog care o poate ajuta sa inteleaga ca a te pedepsi singur pentru ce ti s-a intamplat in viata nu este o solutie. trebuie sa inteleaga ca nu este singura persoana care se complace in postura de victima, ca ea sunt enorm de multi oameni. poate filmul The Secret o va ajuta sa inteleaga ca a-ti shimba felul in care gandesti si privesti lucrurile este esential pentru a avea viata pe care ti-o doresti.

https://www.youtube.com/watch?v=lGvtGXdM1iI

http://www.eva.ro/......16692.html