| Tiger7777 a întrebat:

Cum as putea sa cresc in inaltime? Am 15 ani, 1.82 si 85 de kg. Multi imi zic ca sunt foarte inalt pentru varsta mea, insa eu as vrea sa ajung la 1.95+.Niste exercitii fizice care m-ar putea ajuta? Alimente de consumat? Orice, va rog nu imi spuneti ca sunt inalt si asa etc, eu stiu ca vreau peste 1.95 big grin

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Inaltimea ta finala/definitiva (ca de altfel a tuturor oamenilor) se va stabiliza in momentul maturizarii si va fi conforma cu datele inscrise in informatia genetica care este transmisa de parintii tai prin intermediul cromozomilor care compun ADN-ul tau. Informatie genetica a fiecarui individ este unica, precisa si cel putin deocamdata NU exista nicio metoda prin care s-ar putea modifica. Poate vei intelege ca nu se poate obtine/realiza absolut orice ne-am dori si din acest motiv trebuie sa ne multumim cu ceea ce avem. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Dennisz a răspuns:

Nici un exercitiu existent nu te va ajuta sa cresti, stiintific este imposibil sa cresti.
Singura modalitate de crestere e aceea de a te opera pentru lungirea femurului, adica sa iti lungesti putin picioarele.
laughing
Dar, la varsta ta 1, 82 m este cu mult peste medie.
Imi pare rau sa te dezamagesc, cheers!