| Baiattt a întrebat:

Cum as putea sa devin din o persoana foarte timida care aproape ca nu comunica deloc pentru ca nu are idei si este foarte rusinos cu aproape oricine mai in special cu fetele intr-o persoana aproape total opus. Adica sa comunic bine sa comunic in special cu fetele sa ies la intalniri etc.

Sa va explic viata mea : Sunt un baiat la varsta de 17 ani care mai mult petrec in fata calculatorului si televizorului.Sunt foarte rusinos, necomunicativ.
Si as vrea sa schimb asta sa las dracului calculatorul si televizorul si sa petrec in lumea reala nu virtuala. Si chiar nu stiu cum sa fac pentru ca sunt foarte rusinos. Tot ma uit la altii cum se distreaza cum vorbesc cu fetele, si in filme cum sunt filmele distractive ca si in viata reala aproape tot imi da sentimentul ca si eu pot face aceste lucruri si imi pun in minte hai ca pot si eu sa ma distrez cu prietenii sa vorbesc cu fetele sa etc dar tot mi-e frica sa fiu de ex in centrul atentiei sau sa abordez o fata, ca mi-as dori foarte mult dar tot mi-e frica de esec. Ca adaca as face aceste lucruri si ma fac de ras nu stiu parca simt sentimentul ca nu o sa mai fac niciodata parca mi-ar intra un cutit in mana ceva de genul. Frica asta ma omoara si nu stiu cum pot sa trec peste ea. Sa zic ca nu-mi pasa daca ma fac de ras! Tot imi spun mie ca am o viata ca uite cum am ajuns ca vreau sa ma schimb dar intervine frica si... Chiar nu stiu ce/cum sa fac.

1 răspuns:
| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

Meh, o sa primesti raspunsuri de genu: Fii tu insati, sa prinzi curaj si alte porcarii din astea. Insa ceea ce trebuie sa faci e:
1. Vezi ce nu-ti place la tine.
2. Gandeste-te de ce te-ar refuza o tipa
3. "Munceste" ca sa scapi de chestiile pe care le-ai descoperit la punctul 1.
4. Gandeste-te iar de ce te-ar refuza o tipa, acum ca ai rezolvat chestiile de la pct 1.
5. A, si in final, nu uita, si fetele se tem nu doar tu...
6. NU TE GANDI LA CE VEI SPUNE/FACE ca asa te inspaimanti si nu rezolvi nimictongue