| Jony123 a întrebat:

Cum as putea sa fac un ventilator de carcasa (desktop) sa mearga, in afara de al conecta pe placa de baza, ventilatorul are 3 pini (3 fire). As vrea ceva cum ar fi o baterie sau ceva de genul. Priza e prea mare. Ventilatorul merge cu 12 V. Funda pentru solutii care merg.

2 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Poţi să îl conectezi la o mufă liberă de la sursă. Foloseşte firul roşu şi negru de la ventilator, galbenul lasă-l liber.
La mufa molex 4 pini galbenul e plus 12 volţi.

| Arthur a răspuns:

Nu înţeleg dacă eu sau tu avem idei stupide.
Dacă nu vrei să foloseşti propria sursă poţi instala un alimentator de 12V la care să cuplezi ventilatorul.
Ideea cu bateriile e genială, numai că o să te coste cam cât obiectul în sine după ceva vreme.
Cam aşa e cu " mersul " şi cu funcţionatul.