| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea sa ii spun mamei ca plec in alta tara pentru cateva zile? M-a v-a intreba cu cine plec, de ce plec... Vreau sa evit toate intrebarile astea

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Pleci si o pui in fata faptului implinit spunandu-i ca ai reactionat si decis fara sa o informezi, in acest fel, intocmai pentru a evita sa dai raportul inutil despre tine la varsta ta.

4 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Poti spune ca pleci cateva zile la munte cu un prieten. Mie mi s-ar parea normal sa stie. E vorba de o tara straina unde sunt sanse sa se poata intampla diverse lucruri. Daca ai peste 18 ani, nu vad care sa fie problema, doar nu te tine cu forta sa nu pleci.

| Donsavas a răspuns:

Bineinteles ca ar fi bine sa-i spui cand ajungi acolo sau sa i trimiti mesaj pe drum,pentru siguranta ta. Rebeliunea ca rebeliune,dar riscul poate fi pe masura. Spune-i si daca te intreaba de ce nu v-ati consultat inainte,ii spui ca stiai de la inceput ca urmeaza interogatoriul si ai vrut sa omiti partea asta. In timp, isi va da seama ca nu mai are rost sa ti puna atatea intrebari, nu mai e cazul. Dai dovada de om matur cand reusesti sa te descurci, nu cand dai raportul, dar sa stii ca nici atunci cand iti ingrijorezi familia! Echilibrul consta in luarea deciziei cele mai bune pentru tine.

| Samariteanul a răspuns:

Daca esti minor nu prea ai cum sa faci asta fara sa stie si ea.

| Anonimus1358 a răspuns:

Am peste 18 ani