| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea sa incep sa ma iubesc pe mine insumi? Poate fi o intrebare ciudata dar se zice ca "inainte sa intri intr-o relatie trebuie sa te iubesti pe tine insuti" si vreau cateva sfaturi.

9 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Ei,stii tu, cu mana dreapta sau merge si cu stanga.

| TheStrategist a răspuns:

Înseamnă să faci sport, să mănânci sănătos, să înveți lucruri noi (nu neapărat să citești dacă nu îți place, sunt și alte modalități de a învăța lucruri noi). Așa îți demonstrezi ție că te iubești. Pe lângă lucrurile astea e important să ai și încredere în tine.

| MarianaOltean1800 a răspuns:

Consider ca perfecțiunea nu exista, dacă vrei sa ai încredere in tine, învață să îți accepți toate greșelile si toate imperfecțiunile pe care le crezi,, oribile " sau,, rușinoase ", te asigur ca oamenii nici nu le observa.Tu ești singurul care te cunoaște cel mai bine, de aia simți ca nu ai încredere în tine și ca nu te iubești.Esti perfect asa cum ești, și dacă nu poți sa îți dai singur seama de asta, o sa găsești persoana iubita și nu o să îți mai pese despre părerile altora. Toate cele bune! Capu sus ca ai o viata lunga de trăit.

| MariannN20 a răspuns (pentru MarianaOltean1800):

Multumesc,chiar aveam nevoie de mesajul asta. si da ai dreptate, fiecare este perfect in modul sau dar cred ca nu am incredere in mine pentru ca imi urasc defectele? chiar as vrea sa ma iubesc si sa am incredere in mine si ma voi stradui, inca odata multumesc si la fel si tie capul sus.

| TheStrategist a răspuns (pentru MarianaOltean1800):

"Ești perfect așa cum ești" nu este o replică prea bună. Să zicem că ești foarte gras, dacă spui că ești perfect nu te vei schimba, deoarece consideri că nu e necesar și îți faci rău singur. Asta nu înseamnă că te iubești. Trebuie să accepți că ești așa cum ești și să îți propui să te îmbunătățești, chiar dacă nu vei atinge perfecțiunea.

| MarianaOltean1800 a răspuns (pentru TheStrategist):

Dacă ești foarte gras nu inseamna ca nu esti perfect, perfecțiunea n consta doar în asteptul fizic. Poți sa fii cel mai urat om, cât timp tu te consideri perfect cine sunt eu sa spun ca nu esti asa? Consta doar de încredere, sa fii gras nu te face imperfect sau urat, dar te poate îmbolnăvi, pentru asta trebuie sa depui un efort, perfect esti și cu și fără kg in plus.Tot ce trebuie sa faci e sa te asiguri ca esti fericit asa cum esti, gras, slab, urat, frumos. Degeaba ai 70 kg dacă suferi.Crezi ca asta e perfecțiunea?

| MarianaOltean1800 a răspuns (pentru MariannN20):

Care sunt acele defecte pe care le urăști, o sa îți spun eu dacă sunt grave și are rost sa te urăști pentru ele sau nu.

| TheStrategist a răspuns (pentru MarianaOltean1800):

Nu am zis că asta e perfecțiunea, perfecțiunea nu există, dar nu am văzut pe nimeni care e foarte gras și să fie cu adevărat mulțumit de felul în care arată, sau foarte slab. Și dacă nu ești mulțumit de tine, nu ai cum să ai încredere în tine.

| Hanry36 a răspuns:

Pai treci prin fata oglinzi, puneți întrebări și vezi ce reacții fizice poți avea, vorbește cu tine din toate ipostazele.