| Mariaaaavev a întrebat:

Cum as putea sa traiesc fericita? Sa ma impac cu mine insami.As vrea sa stiu cum pot sa ma simt frumoasa,sa fiu mai dezinvolta,sa am putin tupeu. Cum as putea sa fac ca sa ma simt,hmmm,valoroasa. Imi doresc sa ma simt importanta, sa stiu cum pot avea un caracter placut.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E vorba doar de perceptie.Pe scurt, psihologie.
Atunci cand ai sa intelegi de ce parerile celorlalti nu conteaza si trebuie sa te afecteza o sa fii fericita.
Niciodata nu o sa faci toti oamenii sa te placa.De ce? Fiindca fiecare om are parerea si gusurile lui, ceea ce inseamna ca toata lumea are dreptate(in subiectul asta)
De asta nu ai nevoie de parerile lor.
Daca iti schimbi perceptia iti schimbi lumea.
Gandeste-te ca tu esti tu si numai tu, nimeni nu mai e ca tine pe Planeta. nimeni nu e tine. Esti unica iar asta te face valoroasa si frumoasa.
"Tupeul"... Eu as fi spus curajos, indraznet sau vitejie deoarece se poate confunda cu obraznic si lipsa de respect. Asta nu te pot invata depinde de tine, oameni si situatii.
Numai tu stii adevarul daca esti valoroasa pentru ceva/cineva si numai tu poti deveni.
Fii ce vrei pentru tine si pentru ceilalti pentru ca poti, dar trebuie sa vrei!

1 răspuns:
| ROB3RT89 a răspuns:

Buna,
Asa e cand ai o stima de sine scazuta,apar tot felul de ganduri negative.
Daca ai face corect diferenta intre a trai si a exista,cred ca ai fi si fericita.
Daca ai fi constienta de anumite defecte si anumite calitati si le-ai accepta, macar tu, iar ai fi fericita.
Gandeste-te bine ce nu iti place la tine si cauta o solutie.
In anumite situati, gandeste mai putin, poate asa o sa ai si tupeu.
Daca iti fixezi niste obiective si lupti pentru ele si reusesti, atunci o sa te simti si valoroasa.
Acum fa-ti ordine in ganduri si lasa pesimismul.
Succes!