| Adina23442 a întrebat:

Cum as putea uita de un regret? Am încercat l-am uitat o perioada dar când îmi e lumea mai draga atunci încep iar sa îmi aduc amine și n-am cu cine sa vorbesc sa ma descarc. Ce fac? Au trecut deja 2 ani dar parca a fost ieri.

Răspuns Apreciat de Editori
| DanTeSkies a răspuns:

Atât regretul cât și fericirea pleacă din același loc, adică din interiorul tau. Poți să te faci să te simți bine la fel cum poți să te faci să te simți rău. Încearcă să accepți ceea ce a fost deoarece nu poți schimba acest lucru, și de asemenea încearcă să faci activități care îți plac și o să vezi că în timp acest regret va dispărea. E suficient să suferi doar în momentul în care s-a produs acest regret, nu are rost să te chinui amintindu-ți singură aceast moment toată viața.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu ai cu cine vorbi, scrie pentru tine, cu lux de amănunte toate acele întâmplări petrecute împreună. Ajută la restabilirea memoriei. Orice rememorare este o re creație a conținutului memoriei și a atenuării tensiunii emoționale acumulată acolo.

| Adina23442 explică (pentru sadrian46):

Am făcut asta de multe ori

| sadrian46 a răspuns (pentru Adina23442):

Continuă.

| aimullah123 a răspuns:

Pai ar trebui sa ne spui despre ce este vorba (Doar daca vrei).

| Cksihja a răspuns:

Regretele sunt în trecut privește în viitor, fă-ți planuri noi dacă n-ai reușit ceva nu înseamnă că nu mai sunt oportunități.
Te afli în acest moment în fața unei uși care s-a închis de doi ani nu crezi că e cazul să cauți o altă ușă?