| asperger3 a întrebat:

Cum catalogati intrebarea: De ce consideri ca ma meriti?
Mi-a adresat-o cea mai buna prietena. O plac si pentru mine este cea mai frumoasa si scumpa fiinta.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

A vrut sa ii enumerezi calitatile pe care le are. Ca nu i-ai fi spus defectele. Cu fiinta frumoasa si scumpa eu zic sa mai astepti. Este prima ta prietena, nu?

| OldSoul a răspuns:

Depinde ce vrei tu sa intrebi prin acel "Catalogati".

Intrebarea in sine poate fi una capcana, una interesanta, si asa mai departe.

Iar raspunsurile la aceasta intrebare, ar trebui sa difere in functie de persoana si de relatia dintre voi.
In cazul tau, spunand ca ti-a fost adresata de cea mai buna prietena, deja imi e clar ca trebuie sa-i dai un raspuns destul de serios.
Ai obisnuit-o sa te considere ca un amic, iar un raspuns indraznet ar putea sa iti aduca mai multe probleme daca nu stii sa ramai ferm pe pozitie.

Intrebarea e formulata destul de naspa, iar asta-mi transmite niste mesaje.
Principalul mesaj, si problema, e ca esti disperat dupa ea, si mai rau, ea a vazut asta, iar avand in vedere ce ai spus tu in intrebare, sunt sigur ca am dreptate.

Ar trebui putintel sa incepi sa fii mai starnitor, sa nu-i mai raspunzi asa cum se asteapta, sa o surpinzi intr-un mod placut, chiar daca la inceput va parea sa fie contrariata, in timp, sansele sa o atragi vor creste.

Insa o alta problema e latura ei narcisista, se gandeste doar la ea, si e obisnuita ca tu sa-i faci pe plac.

Sa nu-ti fie de mirare daca da de alt tip si va uita de tine.

Mai departe, cred ca i-ai raspuns deja la intrebare, nu stiu daca te ajuta, dar sa-ti faci o idee, daca una din fetele cu care vorbesc m-ar intreba asta, as raspunde cam asa:
"Acum ca spui asta, ai dreptate, chiar nu te merit. Eu merit ceva mult mai bun ca tine, dar pana voi gasi aceea persoana, iti voi face tie viata mai frumoasa, lasandu-te sa fii a mea"

Acum desigur, sunt constient ca unele isterice s-ar criza daca ar primi un asemenea raspuns, dar genul ala de fete/femei nu rezista langa mine orice ar fi, deci, nu as avea nimic de pierdut.

Cam asta e tot ce am avut de spus, un ultim sfat, invata sa te apreciezi la adevarata valoare, si sa nu oferi mai mult decat primesti.

| asperger3 explică:

Pana acum nu am avut relatii sau ceva. Sunt si usor timid

| asperger3 explică:

Inca ceva. Uneori făcea selfie si mi-l trimitea.

| Florina1324 a răspuns:

Parerea mea este ca(,) aceasta fata ti-a adresat o intrebare impertinenta. Daca nu e o tipa cicalitoare, as spune ca nu e chiar asa de "scumpa fiinta". Te considera catelul ei?