| Nemessys a întrebat:

Cum credeti ca ar fi tara noastra fara religie? Ar fi mai multe avantaje sau dezavantaje?
Cu exceptia sarbatorilor si a nuntilor.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religia predominanta in Romania e ortodoxia.Deci am sa ma raportez la ea.Religia in sine nu poate dauna.E un subiect mult prea amplu si majoritatea ortodocsilor nici nu dispun de toate cunostintele si detaliile.Chiar daca le-ar stii, fara anumite studii tot nu le-ar putea utiliza, din simplul fapt ca nu le-ar intelege.Dar, in mare, totul se rezuma la a-ti iubi aproapele, la a respecta cele 10 porunci, la a face fapte bune si la a crede in Dumnezeu, a te ruga Lui.Asta se presupune ca ar fi datoria noastra, independent de istoria religiei sau de veridicitatea acesteia.Aceste lucruri nu pot influenta viata unui om decat in bine, in niciun caz in rau.Nu trebui insa sa fii neaparat credincios ca sa faci fapte bune sau sa respecti acele porunci, care, practic, sunt niste norme elementare.Deci pana acum religia nu afecteaza cu nimic viata unor oameni, eventual o face mai buna, determinandu-i sa fie mai buni.Problema apare din cauza diverselor interpretari ale religiei sau a conceptiei eronate a unor oameni. Spre exemplu, sunt unii oameni care nu fac anumite lucruri din cauza fricii, de lege sau de Dumnezeu.Pentru ei clar ca e mai bine sa existe religia, altfel nu ar mai fi nimic care sa-i impiedice sa comita anumite fapte care ar avea consecinte neplacute.Sunt si oameni care isi pun toate sperantele in Dumnezeu, care renunta la a depune pana si un minim de efort pentru a obtine ce doresc, in speranta ca vor primi un ajutor divin.E mai bine pentru ei sa nu existe religia, pentru ca ar fi nevoiti sa munceasca ei insisi pentru a-si indeplini dorintele.
In lipsa religiei multi oameni si-ar pierde speranta.Sunt unii cu diferite probleme(de sanatate, financiare etc)a caror singura motivatia este ca daca vor continua sa lupte Dumnezeu îi va ajuta. Daca nu ar exista religia, unii vor fi tentati sa cedeze sau, dimpotriva, sa lupte si mai aprig.Depinde.
Religia are ca scop sa faca oamenii mai buni.Ea aduce, in teorie, numai avantaje.Dar oamenii pot fi drepti, corecti, buni si fara religie.Deci oricum ar fi, parerea mea e ca se va mentine mereu un oarecare echilibru, nu se vor produce schimbari majore.Pana la urma religia poate fi definita si ca un concept abstract, ceea ce face ca totul sa se rezume la noi insine.

12 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Pai sarbatorile sunt cele mai frumoase din punct de vedere religios ca de te rugat poti sa te rogi orcand dar craciunul, pastele is cate o data in an

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai multa lume ar fi avut ceva in cap.Nu ca primi 2 care au raspuns aici.

| Nemessys explică (pentru anonim_4396):

Sunt de acord cu tine rolling on the floor

| liliana77any a răspuns:

Religina ne ajuta sa ne deschidem mintea si sa fim mai buni (teoretic), practic fara religie am fi din ce in ce mai rai si nu ne-ar pasa de nimeni si nimic.

| suntserios a răspuns (pentru liliana77any):

Religia ne deschide mintea?

Religia aia care denigreaza femeile? Aia care condamna relatiile sexuale? Aia care discrimineaza pe oricine nu respecta niste "legi" de acum 2000 ani? Aia care e condusa de popi corupti cu burtile mari?

| liliana77any a răspuns (pentru suntserios):

Ma refer la religia ortodoxa, asa se spune... fiecare considera ce vrea.

| suntserios a răspuns (pentru liliana77any):

Religia ortodoxa, dupa islamism probabil e cea mai inchis ala minte.
Nu e chiar... considera fiecare ce vrea, ca faptele sunt vizibile.

| BIoody a răspuns (pentru suntserios):

Da aia, dar bine intales ca apar si persoane ca tine care trebuie sa generalizeze mereuhappy sa-i bage pe toti intr-o oala
Nu toti sunt asa.Totusi cand vorbim de religie nu ma incadrez doar la ortodoxi, caci din pacate sincer e una din religiile de forma, baptisti si neoprotestantii sunt cu mult in fata happy

| Jojoo17 a răspuns:

Lumea in general fara religie ar fi mai nasoala, implicit si tara noastra. Gandeste-te bine: cate rele mici am fi vrut sa facem, permise de constitutia Romaniei, dar interzise de religie? Multe, mici si multe, care ar fi facut diferenta in societatea noastra. Putem spune ca relegia ne educa, insa noi trebuie sa fim destepti si sa selectam putin ceea ce ne ofera Biserica, atata tot.

| suntserios a răspuns (pentru Jojoo17):

Mda, religia ne educa.

De ai noi stam ca animalele la cozi sa pupam moaste in timp ce nordicii, atei din fire, stau la caldurica, conduc mercedesuri pe autostrazi si traiesc bine mersi si din salariul minim pe economie.

Da religia ne educa, de aia la noi violenta in familiile traditionale este o chesti la ordinea zilei in timp ce in tarile dezvoltate si majoritatea atee daca iti atingi copilul ai incurcato cu statul.

Da religia te educa, de aia la noi popii conduc Mercedes si enoriasii mananca paine cu margarina

Da religia te educa, de aia tarile ortodoxe sunt cele mai rasiste din Europa in timp ce in tarile majoritar atee lumea este deschisa si toleranta

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru suntserios):

Confuzi religia in general cu religia ortodoxa.
Scoate putin capul din cutie si vezi ca nu toate religiile fac ceea ce ai mentionat tu.

| suntserios a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Cred ca nu ai citit bine intrebarea. Iti repet eu

"Cum credeti ca ar fi tara noastra fara religie"

era vorba de ortodoxie.