| TheSpecialOne a întrebat:

Cum demonstrez ca o poezie apartine genului liric?

9 răspunsuri:
| Ramonaaaa a răspuns:

Spui,in primul rand, definitia genului liric. Apoi spui ceva de genul "In opinia mea, textul citat apartine genului liric deoarece prezinta toate aspectele specifice acestei categorii de text".
Apoi scrii "In primul rand,..."
"In al doilea rand,..."
Si scrii toate caracteristicile genului liric.Acum daca nu le stii, nu este problema mea :*.

| Heineken_Ciprian_1992 a răspuns (pentru Ramonaaaa):

Mai ai de lucrat la formulare :*.

| Anon352 a răspuns:

Spui ca autorul isi transmite in mod direct gandurile si sentimentele etc. e ft simplu trebuie sa spui ca este in versuri si sa incepi sa povestesti fiecare strofa sa spui numarul de litere sunete si rima apoi sa zici ca autorul isi transmite in mod direct gandurile si sentimentele infine si la sfarsit sa gasesti un sfarsit deala mai glorios cum ar fi dupa parerea mea autorul foloseste o explozie a emotilor si a sentimentelor transpuse in magice jocuri de cuvinte.

| EuPaulA a răspuns:

Trebuie sa dai def. genului liric, si toate elementele def trebuie sa arati prin exemple ca se gasesc in opera.

| Houstain a răspuns:

Folosind trăsăturile genului liric, precum că eul liric este vocea autorului în text, care îşi face simţită prezenţa prin forme verbale şi pronominale de persoana I şi a II-a, autorul îşi exprimă în mod direct gândurile, ideile şi sentimentele prin prisma propriei sensibilităţi, apar figurile de stil(epitete, comparaţii, repetiţii etc.) şi imagini artistice(vizuale, auditive, motorii, olfactive etc.).
Nu uita să exemplifici!
Fundă?

| Girz_Sebi_1999 a răspuns:

Opera literara,scrisa de apartine genului liric intrucat vocea eului liric comunica in mod direct idei,atitudini originale,intr-un limbaj artistic.
Titlul, fereastra spre universul fascinant este alc. din. Este imaginea sinteza, relevand.
tema poeziei este, iar motivele care o contureaza sunt: astfel ipostaza eului liric este aceea a, marcile lexico gramaticale find
dupaceaia inparti in cate parti se imparte poezia dupa aceea spui cateva figuri de stil si imagini artistice si incei asatonguerin elementele analizate putem spune ca opera literara... apartine operei lirice.
funda

| Turcuman_Sebastian_1970 a răspuns:

Da dar la ce poezie?

| Boengiu_Anastasya_1995 a răspuns:

Trebuie sa spui ca autorul isi exprima direct gandurile, sentimentele

| Bea_Nicola_1994 a răspuns:

Spui,in primul rand, definitia genului liric. Apoi spui ceva de genul "In opinia mea, textul citat apartine genului liric deoarece prezinta toate aspectele specifice acestei categorii de text".
Apoi scrii "In primul rand,..."
"In al doilea rand,..."
Si scrii toate caracteristicile genului liric.Acum daca nu le stii, nu este problema mea :*.