| Marius1003 a întrebat:

Cum devin mai destept, ce trebuie sa citesc, de unde sa incep, vreau sa cunosc de toate?

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Nu e o reteta sa devii destept, nu e ca si cum te duci, citesti 3 carti si gata, esti mare inteligent.
Eu de exemplu am citit vreo 25 de carti in ultimul an, si n-o lua ca pe o lauda, mi-e chiar rusine sa zic din moment ce sunt putine, dar n-am avut mai multe.
Totusi, asta nu inseaman ca acum sunt destept.
Nu e ceva ce trebuie sa citesti, nu e ceva ca trebuie sa faci, nu e nici macar un punct din care sa incepi.
Eu citesc zilnnic, daca nu carti, articole, si alte dracii, si nu am cum sa fiu destept legat de orice, pentru ca n-am cum.
Iti setezi un punct, un domeniu pe care vrei sa te specializezi, un domeniu despre care vrei sa stii lucruri, cat mai multe, si asa poti devenii priceputin in domeniul ala.
Eu unul nici nu inteleg ce inseamna, concret, cuvantul destept.
Ce este, sau cum este o persoana desteapta?
Daca cineva stie matematica, nu inseamna ca e destept, inseamna ca stie mate, pentru ca nu stie fizica, chimie, romana, biologie.
Daca stie fizica, chimie, romana, biologie, nu inseamna ca e destept, inseamna ca stie toate acele materii, pentru ca sunt muuuuuuuulte alte lucruri pe care nu le stie.
Poti fi priceput in ceva anume, te poti pricepe la un lucru sau la mai multe, nu te poti pricepe la toate.
Citeste orice poti, si la finalul fiecarei carti, articol, etc, gandeste-te daca ce ai citit te ajuta cu ceva in dezvoltarea ta intelectuala, daca a meritat, si mai ales ce anume din acel text merita sa retii.
Nu poti retine de toate, dar poti retine chestii de care esti interesat.

2 răspunsuri:
| GabrielaIoana a răspuns:

Tu ti-ai dat raspunsul in intrebare, daca vrei sa stii de toate atunci citeste,, de toate''. Citeste orice iti pica in mana dezbate, analizeaza.

| robi1990 a răspuns:

Te dai cu capu de cartea de matematica si devi Destept, serios acum te astepti sa te lamurim cu intrebarea asta fara sens