| Mihaela_3187 a întrebat:

Cum este in Romania? Din septembrie vreau sa vin sa invat in Iasi din Republica Moldova (Chisinau), puteti sa-mi spuneti cum sunt romanii? Ms
P. S (mai ales cu cei noi.) Ms! Funda+VOTURI!

Răspuns Câştigător
| Marynna a răspuns:

Depinde de romani.Sunt sigura ca ai auzit numai chestii rele despre romani,este adevarat,Romania nu e o tara foarte placuta,dar ce sa-i faci. Oricum,nu cred ca e o diferenta prea mare intre Republica Moldova si Romania,pana la urma si Republica Moldova e tot parte din Romania,chiar daca se zice ca e o alta tara.

Sa nu te astepti sa fii intr-o tara unde totul e perfect pentru ca vei fi dezamagitalaughing dar nu e nici chiar asa rau, iar Iasi-ul este un oras mare, dezvoltat

Bafta>big grin

2 răspunsuri:
| RedBullV a răspuns:

De invatat nu invat si nici nu am de gand sa invat peste Prut. Dar ma duc foarte des la Galati.Si totul depinde de tine si de caracterul tău. Daca esti mai pasiva se vor urca repede in cap la tine ( la figurat )dar daca esti genul mai rebel si mai de gașcă așa sa stii ca repede ai sa iti castigi prieteni printre români. Sfatul meu e sa te duci sa inveti dar ai dezavantajul ca faci liceu 4 ani si materia e mult mai grea ca in Basarabia.
Si ai vrut sa stii si cum e in România - orasele sunt foarte frumoase, mai ales in parcuri si in zonele cu arhitectura veche. Foarte scumpe țigarile, intrarea in cluburi laughing si transportul. Daca imi dai funda ma supar cu toate ca nici nu o merit.
Si un vot stupid nu ar fi rău!
Succes la școală!

| Laweritza22 a răspuns:

Romania este foarte primitoare. Iasul este plin de studenti moldoveni la toate facultatile. Iti vei gasi multi prieteni de acasa dar si noi. Nu depinde cat de tine sa fii sociabila si prieteniile se leaga repede mai ales intre colegi daca de la toamna vei fi boboaca. La ce facultate vrei sa dai? Eu mai am un 1 si termin in Iasi. Multa bafta!