| anonim_4396 a întrebat:

Cum fac o fata timida sa nu mai fie asa timida? Nu vreau sa o combin doar sa-i inlatur acea timiditate.Noi doi nu ne-am mai intalnit niciodata.As prefera sa-mi raspunda fetele care sunt sau au fost timide.Dau funda la cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Anonima975 a răspuns:

Eu sunt timidă. Ideea e ca trebuie sa prindă încredere în tine și sa o faci sa se simtă confortabil cu tine. La noi, timidele, sa ne simțim confortabil cu persoana cu care stam e cel mai important. Doar asa ne vom putea deschide și vom putea povesti. Succes! Spune-mi cum a fost!

8 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Daca nici nu ai intalnit-o nu ai de unde sa stii ca e timida. De timiditate nu scapi, doar o ameliorezi, langa persoanele dragi te simti confortabil, mai ales langa partener, asa ca o persoana timida este timida pentru ca esti strain, un comportament complet normal.

| DarthNiger a răspuns:

In primul nu am inteles ceva, vrei sa o ajuti sa nu mai fie timida fara niciun motiv romantic sau vrei sa fi cu ea si nu sti cum sa te comporti cu ea? trebuie sa o faci sa fie comfortabila cu tine sau cu persoanele din jur, de asemenea nu poti forta pe cineva sa se schimbe daca nu vrea sau nu poate.

| Unanonimanonimat69 a răspuns (pentru DarthNiger):

1.Nu o fac pentru vreun motiv romantic, ci doar asa.
2.Nu am zis si nici nu vreau sa o fortez sa se schimbe ci doar vreau sa se simta mai confrotabil.

| DarthNiger a răspuns (pentru Unanonimanonimat69):

Deci vrei sa o ajuti doar pentru ca vrei tu, ok, e timida si cu tine? sau cu tine se simte mai comfortabila? incearca sa iesi cu ea in oras impreuna cu alti prieteni pe cat de des posibil, introdu-o intr-un cerc de prieteni ca sa nu se simta exclusa.

| Daniel323 a răspuns:

Tu nu poti sa schimbi ceva la tine si ai pretentia sa schimbi la cineva pe care nu ai intalnit-o.Interesant.

| Unanonimanonimat69 a răspuns (pentru Daniel323):

Cum adica "nu poti sa schimb ceva la tine"? Am zis ceva de mine sau ce?

| DanielIlie a răspuns:

Nu doresc funda, îți spun din start. Problema este la tine, tu ești cel timid... Când îți place, acționezi, nu întrebi lumea de ce oare ținta e timidă... Hai pune te pe treabă și lasă timiditatea! Baftă.

| Unanonimanonimat69 a răspuns (pentru DanielIlie):

N-am intrebat pe nimeni "de ce" ci doar vreau sa nu mai fie asa timia, pur si simplu