| Doηηa a întrebat:

Cum fac o impresie bună în prima zi de liceu?(mă refer la băieți și profesori, de fete nu mă interesează,oricum sunt niște invidioase.)
P.S sunt foarte rușinoasă și timidă,știu că nu e bine, ce să fac?
Mulțumesc mult!

Răspuns Câştigător
| ascovit a răspuns:

In prima zi de scoala trebuie sa fii cat mai naturala cu putinta, faci cunostinta cu toti colegii, nu te stradui sa pari altcineva si totul o sa fie bine de la sine.
Cateva sfaturi pentru primele zile de scoala pana te acomodezi cu noii colegi:

Pentru profesori:
-profita de entuziasmul specific startului de an si impresioneaza-i pe profesori, mai ales daca sunt noi. O prima impresie reusita te va scuti de eforturi si de stres pe intreg parcursul anului.
-implica-te la ore, fa-ti neaparat toate temele, ridica mana, iesi la tabla, eventual ofera-te sa te asculte daca se iveste ocazia, pentru ca prima parte a semestrului e mai usoara, iar lumea nu se inghesuie sa ia note, ca, vorba aia, e destul timp, asa ca asigura-ti din prima confortul.
-La materiile care iti plac in mod deosebit, arata-i profesorului ca esti interesata de studiu si informatii suplimentare, mai speciale fata de materia din clasa.
-nu uita inca ca prima impresie trebuie confirmata si sustinuta de realitate, asa ca, daca iti trece prin cap sa impusti note frumusele si apoi sa tragi chiulul la greu, e foarte posibil sa primesti fix opusul a ceea ce urmareai de fapt, iar profesorul va avea grija sa isi ia revansa, chiar de mai multe ori
-oricat de mare ar fi tentatia si oricum ar veni imbracate colegele tale, alege-ti la scoala o vestimentatie decenta, de bun gust, fara sa renunti totusi la mici marci ale stilului personal
-evita sa stai la ore cu "golanii" clasei sau prin bancile din spate unde distractie e in toi mereu, pentru ca profesorii vor fi cu ochii pe tine tot timpul si va fi mai greu sa le demonstrezi ca esti altfel decat pari.

Cu colegii
-la ore nu trebuie sa fii obraznica, dar nici prea retrasa in banca ta
-in pauza poti iesi si singura din cand in cand, pentru a fi mai usor de abordat
-baietii sunt in general haotici, ei uita pixuri/radiere, le poti imprumuta ceea ce au nevoie
-daca ai luat o nota mica nu e cazul sa iti versi nervii pe cei din jur.

mult succes!

6 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Bună în prima zi fi tu insuti apoi incerca sa vorbesti mai mult cu ei despre lucruri comune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"de fete nu mă interesează, oricum sunt niște indivioase"
Cu aceasta atitudine misogina si respingatoare, crede-ma, ca nu o sa te placa nimeni.

Nu te mai simti la competitie cu alte fete pentru validarea unor baieti.
Or did he pick you yet? Pick me, choose me, love me, want me

Sper totusi ca te-ai mai maturizat din 2013

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"de fete nu mă interesează, oricum sunt niște indivioase"
Cu această atitudine misogina si respingatoare, crede-ma, ca nu o sa te placa nimeni.

Nu te mai simti la competitie cu alte fete pentru validarea unor baieti.
Or did he pick you yet? Pick me, choose me, love me, want me

Sper totusi ca te-ai mai maturizat din 2013

| sweettkarina97 a răspuns:

Exact asa sunt si eu. Dar trebuie sa fi tu insatati sau macar incearca sa vorbesti cu ei fara teama, sunt doar oameni ca tine deci fi mai cu tupeu ( nu tupeu din ala obraznic) si totul va fi bine. SUCCES!

| sweettkarina97 a răspuns (pentru sweettkarina97):

Scz am vrut sa scriu fi tu insuti, dar am gresit.

| crazypretty a răspuns:

Incearca sa faci cunostinta cu colegi tai intreaba de unde provin si vorbiti despre chestii comune cat despre baieti incearca sa ii privesti in ochi cand vb cu ei daca nu faci asta des si eu acum trec a. 10 si tot asa sunt mai rusinoasa si nu stiam ce sa fac la inceput dar mam descurcat ce ar mai fi de zis este sa te integrezi. Intr-un grup deoarece de regula in clasa sunt grupuri si grupulete si cat despre baieti ai nu le permite orice gluma deoarece dupa multi la liceu se smechheresc si incep sa sara calul si fac gllume proste eu spre exemplu am un coleg care le spune unor fete ca le vad sarutandu-se intre ele incearca sa depasesti timiditatea si in rest fi tu