| Carina12345 a întrebat:

Cum îi spun mamei că am luat 4 în teză la biologie? Nu știu ce mă fac, chiar am învățat foarte mult... îmi vine să plâng non-stop din cauza asta, e la mine problema... dar totuși am învățat.
Și mai sunt și la profil de științe ale naturii. Mai am un 6 și un 9 deci îmi iese media, dar tot mă consum foarte mult. Și mama nu mă înțelege, nici eu nu mi-aș înțelege copilul, dar a văzut și ea că am învățat foarte mult la biologie și chiar credeam că va fi o notă mare și așa i-am spus și ei. :’(

Răspuns Câştigător
| HadesSs a răspuns:

Inveti si o profesorul/profesoara sa te asculte din nou, iei un 10 si dai vestile impreuna. Ii spui mama am luat un 4 si un 10. Astfel impactul va fi mai mic happy

| Carina12345 explică (pentru HadesSs):

Să știi că e o idee bună, deoarece oricum domnul profesor a spus că se apucă de predat și de ascultat orele următoare. Mulțumesc

25 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Evident ca ai invatat ce nu trebuie, odata ce ai luat 4!
Cat despre cum spui mamei...simplu si direct:
"Mama, am luat 4 la biologie!"

| JackR a răspuns:

Te duci la ea si zici: "Mama, am ceva important sa-ti spun. Sunt insarcinata!" Dupa ce isi revine din lesin, ii spui: "Am glumit! De fapt am luat nota mica in teza la biologie, dar am vrut sa-ti arat ca se poate si mai rau!"

| Carina12345 explică (pentru JackR):

Doamne, mor de râs

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca invatai nu luai un 4. E ilogic ce zici acolo.

| Carina12345 explică (pentru anonim_4396):

Ba chiar am învățat, logic sau nu. Bineînțeles că sunt și persoane ca tine care nu mă înțeleg. Dar am momente când învăț și uit foarte repede
Și sa învăț la mine nu înseamnă 2 ore un caiet întreg, ci învăț lecție de lecție și la sfârșit doar le recapitulez. Nici eu nu înțeleg ce mi s-a întâmplat acum...

| Carina12345 explică (pentru anonim_4396):

Eu chiar am învățat. Problema este că am uitat aproape tot imediat după. Și nu, învățatul la mine nu a însemnat să citesc o data și gata, au fost vreo 2-3 săptămâni în care doar am recapitulat ușor-ușor fiecare lecție. Nu știu ce a fost cu mine atunci...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Carina12345):

Esti tocilara poate. Nu ma refer la prostia aia ca ai ochelari si note foarte bune ci la faptul ca inveti si uiti a 2 zi. Altfel nu imi dau seama cum ai putut uita asa repede.

| Carina12345 explică (pentru anonim_4396):

Păi asta mi se întâmplă doar la unele materii. Și faza e că atunci când am luat 6 nici măcar nu învățasem. Dar a fost la ascultare... deci de aceea nu prea înțeleg
La ascultare mi se pare mult mai ușor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un 4 poti sa il ei si daca nu inveti deloc, doar din ce mai tii minte din clasa.Cu atat mai mult daca citesti(citesti, nu inveti)o data lectiile.Asa ca nu prea tine scuza cu "am invatat foarte mult, dar nu stiu ce e cu mine". Asta pe langa faptul ca daca erai genul care invata"foarte mult"nu luai nici sasele ala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Asta pe langa faptul ca daca erai genul care invata"foarte mult"nu luai nici sasele ala." Sa stii ca aveam unu asa pe cand eram in liceu. Se plangea mereu ca invata mult dar era un elev mediocru. Mai mult de 7 nu putea. Era sarbatoare pentru el cand lua 8 sau 9.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde ce intelegea el prin "mult".

| Carina12345 explică (pentru anonim_4396):

Nu mă consider un elev mediocru. Am ajuns la un liceu foarte bun și am note doar de 10 și 9 la alte materii. Deci nu e cazul să cataloghezi
Mersi pentru nimic oricum

| anonim_4396 a răspuns (pentru Carina12345):

"Deci nu e cazul să cataloghezi" Eu vorbeam de fostul meu coleg de liceu, nu despre tine. E totusi amuzat ca te simti, pentru nu stiu ce motiv. "Mersi pentru nimic oricum" Cu mare placere happy

| Carina12345 explică (pentru anonim_4396):

Odată ce ai comentat aici, cred că am avut de ce sa mă simt aiurea happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Carina12345):

Avand in vedere ca esti fata, nici nu ma mira. Pana nu dramatizati putin nu va merge ziua bine laughing.

| Carina12345 explică (pentru anonim_4396):

Vai vai laughing) "eu nu sunt ca celelalte"

| anonim_4396 a răspuns (pentru Carina12345):

Clar laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca mai bine nu-i spui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e capat de lume daca ai luat o nota mica... daca azi cazi maine te ridici la loc data viitoare invata mai mult si o sa iei o nota mai mare.E bine sa-i spui mamei tale adevarul si te va intelege si daca-i demonstrezi ca o sa-ti repari nota o sa capete incredere in tine.

| SDana a răspuns:

Ii pregatesti ceva ce-i place ei mult si apoi ii dai vestea rea.

| veryhonest a răspuns:

Daca ti'e frica ca te bate eu zic sa plangi in continuare ca poate se induioseaza.

| Alexand3ru1 a răspuns:

Cere profesorului o recorectare a tezei impreuna cu tine si mama ta.
Poate ca odata vazuta subiectele in fata te-ai pierdut si astfel ai scris cu totul altcevs decat trebuia si era corect, altfel nu se poate explica de unde nota asa mica din moment ce te-ai pregatit.
Sau poate ca te-ai grabit sa termini repede subuiectul si nu au citit bine intrebarile, la care ai raspuns gresit.
Pe viitor fi mai atenta si incearca sa nu te pierzi, ca sa poti da randament maxim.
Poti compensa prin note mari ...fie prin lucrarile ce urmeaza sa le da-ti pe parcurs, fie prin a fi ascultata.
Vorbeste cu mama ta, explica-i ca a fost o greseala si nu iti explici de unde...o astfel de greseala.Nu ramane decat sa-i demonstrezi ca repari aceasta greseala cu note bune si o medie maricica.

| Carina12345 explică (pentru Alexand3ru1):

Mulțumesc tare mult de ajutor! Probabil m-am grăbit, dar chiar nu mint cu învățatul cum spun unii

| Schräghecklimne_Augustin_1997 a răspuns:

Ii zici ca a dictat subiectele gresit si a spus ca tu ai inteles gresit. ti a dat 4 pentru nerespectarea subiectului. simple.