| LoveIsForEverYoung a întrebat:

Cum imi conving parintii sa ma lase sa merg singura la scoala?

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Buna!
Hei si eu sunt nascuta in acelasi an, dar merg la scoala singura din clasa 1.Iti dai seama ca vor doar sa fie protectori insa e excesiv, adica la varsta asta turbata pe care o avem noi apare o anumita jena. Spune-le ca esti destul de mare sa mergi singura sau cu o colega si ca nu ti se va intampla absolut nimic.Trebuie sa te inteleaga daca nu apeleaza la persoane de care parintii asculta in general(bunici, anumiti prieteni etc.)
Sper ca ti-am fost de folos!

| LoveIsForEverYoung explică (pentru zurick):

Mersi, dar problema este ca ei cred ca sunt mai dezvoltata si cica o sa atrag priviri! Si faza cu jena, a aparut de mult! Dar nu-i intereseaza! In legatura cu prietenii, nu stiu la ce prieteni sa apelez, si ei au cam aceeasi parere!
E foarte complicat, oricum, mersi mult!

| zurick a răspuns (pentru LoveIsForEverYoung):

Nu mi se pare ca a fi dezvoltat este un defect (ce conceptie de ...parinte din alta era laughing -ma scuzi)
Oricum daca tu le spui incontinuu si doresc sa te asculte... nu stiu ce sa zic. Dirigintele\diriginta (daca e normala si nu o persoana cu concepte de om din alt secol) poate vorbi in particular cu ei.

5 răspunsuri:
| SoreMihalacheSorina a răspuns:

Păi ei îți portă grija deoarece te iubesc.
Și mie tot la fel mi se întâmpla.
Că sunt dezvoltată și se iau de mine,... băieți și mă rog.
Mie mi s-a întâmplat asta de multe ori, să se ia de mine... nu să îmi facă ceva.
Și na, mai bine lasă-i să te ducă, dacă o să pățești ceva o să regreți...

| inloveforever a răspuns:

Hello. Crede-ma stiu cum e sa nu fi lasata sa faci o gramada de lucruri, am trecut si eu prin astea si inca ma mai confrunt cu chestiile astea. Intr-adevar cat eram mica, pana prin clasa a-4a ma insoteau in drum spre scoala, dar incet incet, am incercat sa ii fac sa aiba incredere in mine, si asa m-au lasat sa merg singura, dar dupa multe eforturi. Am avut mai multe discutii cu ei, si am facut o multime de promisiuni, pe care cat de cat am incercat sa le respect. Ti-as recomanda sa vorbesti cu ei, sa ii faci sa inteleaga ca te-ai maturizat si ca nu mai esti copilaroasa si ca nu te lasi atat de usor tentatiilor. Stiu sentimentul, dar incearca si sper sa reusesti :*! Te pup!