| Anonima635426892 a întrebat:

Cum imi dau seama daca in sfarsit am scapat de depresie? Adica inainte aveam ganduri de sinucidere. etc etc si acum, pot sa zic ca numai uneori mai sunt intr-o stare depresiva.

1 răspuns:
| Notmyaccount a răspuns:

Bună. In primul rand, cred ca trebuie sa stii, la ce sa te gandesti, atunci cand vorbesti despre depresie. Fiecare om trece dea lungul vietii prin cel putin o depresie. Depresiile se pot rezuma la orice tristete sau suferinta a ta, care dureaza mai mult timp, si care iti induc starea de depresie.
Daca doar uneori mai esti intr-o stare depresiva, nu e grav, pentru ca toata lumea trece prin stari depresive din cand in cand si asta nu inseamna ca sufera de depresie.
Noi nu putem sa iti spunem daca ai scapat sau nu. Tu te cunosti. Noi nu stim despre tine decat ceea ce ne ai scris tu in cateva randuri. Gandurile de sinucidere apar la toata lumea si depinde de fiecare cum gestioneaza situatia, care il impinge sa faca asta( pentru ca sa nu uitam ca orice depreaie pleaca de la o situatie. Nu e ca si cum stai la piscina, te relaxezi si dintr-o data incepi sa plangi si pici in depresie. NU!).
Daca ai suferit candva de depresie, trebuie sa fii constienta ca esti mai vulnerabila ca aceasta sa recidivze. Nu uita ca cei din jur te ajuta, dar tu singura te salvezi. TU esti cea care decide sa faca inca un pas, asa incat sa cada de pe cladirea se 20 de etaje. TU eati cea care tine lama cutitului la cativa milimetri de vene si TU decizi daca lasi cutitul sa cada sau daca il folosesti ca arma, facandu ti tie rau.
Putere. Stiu ca treci prin momente grele.