| bogdan72 a întrebat:

Cum imi pot depasi frica de inaltime? Nu mi se face rau, nu intru in panica, este doar o conditie mentala. Pur si simplu ezit, ezit, incep sa transpir si imi gasesc cu greu curaj sa merg mai departe (ma refer in special la traseele de munte, pentru ca in curand voi face jepii mari - flawless!; dar imi e frica de cei mici, portiunile cu lanturi sunt floare la ureche, dar sunt acele poteci inguste pe marginea muntelui si daca ma apuca tremuratul si altele, de la haul ce se vede in jos, nu o sa fie tocmai bine pentru echilibru). Multumesc anticipat.

5 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Daca mergi cu masina pe serpentine, atunci stai cu ochii inchisi. Totul porneste din cap, incearca sa te calmezi, n-ai sa cazi. Bafta!

| bogdan72 explică (pentru Elvina):

N-am probleme, am fost pe transfagarasan cu viteza. Am spus, e vorba de anumite portiuni de pe jepii mici (http://jurnaldecalator.files.wordpress.com/2009/06/dsc_6013.jpg).

| MrAlex a răspuns:

Nu prea poti...doar daca ai o minte foarte puternica sa iti interzici singur ca poti si ca vrei sa coboriwinking

| Cryshhtian a răspuns:

Teama de inaltime este una dintre cele mai raspandite fobii. Poate fi tratata ori punand persoana in cauza in situatia de a "privi lumea de sus", de la inaltime, ori prin niste ochelari speciali, care dau aceasta iluzie.

| Iulia_Alexandra_1997 a răspuns:

Poti sa iti invingi aceasta frica mergand intr-un loc unde sa fii la inaltime (munte, cladire inalta) sa incerci sa te calmezi si sa fii linistit sa privesti in jur fara teama! Succes!