| anonimul0724 a întrebat:

Cum imi pot face mai multa ambitie sa invat?
Cum pot retine mai usor?
Sunt de dupa masa cu scoala si sunt clasa a 9 a
Dau funda

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde ce vrei sa fii in viata: un "nimeni" sau un "cineva important"?
Daca vrei sa fii un "nimeni", atunci poti sa te culci pe o ureche si sa ai grija sa iei 5 la toate materiile, cat sa treci clasele, dar sa nu te astepti vreodata sa ai servici bun si nici salarii mari.
Daca vrei sa fii "cineva important", atunci va trebuii sa muncesti pe rupte! Mai intai la scoala, invatand pe rupte, luand note foarte mari, avand sansa sa intri la o facultate foarte buna, de unde poti iesii cu o profesie de invidiat, pe care o poti practica cu mandrie, respect si satisfactie.
Decizia este a ta!
Vrei sa fii un "nimeni", sau sa fii "cineva important"?

2 răspunsuri:
| Basthet a răspuns:

Bună! Dacă vrei să înveți temeinic, citește și aplică îndrumările din seria de articole "Cum să înveți" de pe blogul Povestiri de lecturi școlare. Succes!

| Maria209 a răspuns:

Încearcă să-ţi faci notiţe, dacă treceţi o temă nouă scrie un mic rezumat (conspect) pe baza la ce ai învăţat.Dar îţi recomand să te axezi pe ceea ce te interesează mai mult. Oricum, dacă nu ai talent din născare(ca şi mine la mate), nu cred că poţi influenţa acest lucru.