| Gabriel_Ianis_2000 a întrebat:

Cum invat mai usor si mai cu motivatie? Stiu ca suna banal dar am nevoie de motivatie.Cum sa gandesc ce voi face in viitor si cum sa invat mai usor?

6 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Fă sport dimineața/după-amiaza înainte să te apuci de învățat.
Eu în liceu luam și piracetam și memoplus și alte minuni ca să învăț, dar la facultate am început să fac sport (în special cardio) în fiecare dimineață înainte să mă pun pe învățat și dau un randament mult mai mare.
Este și un canal pe Youtube, motivation2study, când n-am chef deloc mă mai uit la un clip și apoi închid laptopul și mă pun pe învățat.
Baftă!

| RAY a răspuns:

Nu exista mai usor,exista a invata inteligent, sincer eu unu as vrea sa fiu la scoala iar, atat de multe informati sunt pe internet ca inveti mult mai usor,generatia mea nu avea asa ceva, exista documentare = biologie,fizica,istorie,chimie,exista tutoriale cum sa inveti la matematic,romana,engleza pe bune doar sa vrei,poate fi atat de placut sa inveti, eu invat mereu, vad documentare, citesc carti, intru pe formuri de stiinta, iti spun eu ce e, lenea, aia e boala generatiei din ziua de azi

| Violleta2022 a răspuns:

Motivatia nu ti-o da nimeni, o ai sau nu, iar daca iti doresti sa iei acel examen, atunci treie sa te motivzi singur.
Cat priveste invatatul mai usor, este simplu daca respecti urmatoarele reguli:
- se inchid: telefonul, tableta, laptopul si orice PC, tekevizor sau radio din casa si se elimina din incaperea unde vrei sa inveti.
- se pune mana pe carte si se citeste paragraf dupa paragraf, retinand doar esenta lui.
- nu se iese din camera aia, decat dupa fiecare 4 ore, cand iesi la toaleta sau sa mananci.

| Nătărău a răspuns:

Pe scurt așa: Găsește legături între subiectele ce le ai de învățat și pasiunile tale ori ce știi și ce ai învățat deja. Ce trebuie să faci în viitor e ceea ce te-a interesat să faci cel mai mult cînd erai mic. Hai!

| Alexandruxxxx a răspuns:

Gândește-te ce vrei sa ajungi și atunci o sa îți fixezi un obiectiv

| Adriana_Barancea_1982 a răspuns:

Un exemplu bun si motivațional ar fi sa marchezi cateva pagini cu cate o recompensa cum ar fi ceva dulce. Cand ajungi la acea pagina poti manca recompensa si dupa tot asa