| Lorenyk a întrebat:

Cum invatati cel mai usor? vizual, practic, auditiv? cum va e mai usor, sa citi si sa repetati cu voce tare apoi sau sa scrieti si sa rescrieti ceva pana retineti? incep eu: cel mai usor retin practic, apoi vizual. iar cand trebuie sa memorez ceva la materii precum biologie, geografie, etc, din astea "de tocit", doar scriind de nu stiu cate ori reusesc sa retin, daca e sa zic cu voce tare ce am citit, ma incurc imediat, ma blochez.

Răspuns Câştigător
| JustMe a răspuns:

Eu la mate, fizica, chimie invat auditiv, in general din clasa. La geografie invat vizual, adica la scoala incercuiesc pe harta din manual ce trebuie sa stiu si apoi imi ramane harta in mintehappy si cand ma asculta profu' am harta cu chestii incercuite pe ea in mintetongue la bio citesc cu voce tare si la isto nu invat

7 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

De obicei invat vizual, dar mai repede invat la scoala...cand vorbesc profii ca televizorul[deci auditiv], dar acasa invat vizualbig grin.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Eu ca sa retin cat mai bine citesc de vreo 5 ori lectia.happyApoi scot ideile principale happyMai citesc odata. Dupa aia in gand spun ce am inteles din lectiewinking

cami
| cami a răspuns:

Vizual, si sa vezi cum :
Imi amintesc : Cand profa vorbea despre unirea si suprapunerea celulelor (dau un ex), stiu ca statea in stanga langa floare.
Sau cum am mai spus (asta, acasa), fac pe reportera. In fata oglinzii cu spray-ul in mana, incep sa spun lectia.

| hândel a răspuns:

Logic, trebuie sa inteleg ceea ce vreau sa-nvat, si ma folosesc de toate simturile, in functie de ceea ce vreau sa-nvat. O metoda buna de retinere este si transcrerea. Citesti cateva randuri pe care le repeti in minte 1-2x, apoi le transcrii pe hartie, si incearca sa gasesti o logica, fiindca-ntotdeauna este un motiv pentru. a fi ceva in felu-n care este.

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Eu retin cel mai usor vizual si auditiv iar cand trebuie sa memorez ceva cel mai bine retin cand repet tare.

| parampam a răspuns:

Invat in multe moduri: vizual la geografie (cand am harta in fata) sau pur si simplu imi aduc aminte ce scrie in stanga jos, pe pagina din dreapta a unei carti sa zicem.Retin si auditiv, adica imi aduc aminte exact anumite propozitii ale profesorilor.Cand am formule incerc sa le memorez dupa semnificatie. Daca nu, le scriu pana le invat laughing. La istorie ma ajuta sa citesc cu voce tare.Asa invat eu.

| Elena97M a răspuns:

salut,

Deci eu mai bine iretzin atunci cand preda profesorul.
Cand am de invatat la un obiect, sigur ca citesc pana retzin, asa sa scriu mi-ar lua 100 de ani si este foarte plictisitor. Chiar nu as putea invata asa.

|__fiecare are modul sau de a retzine si invata ceva__|

Toate parerile sunt diferite. Eu invat asa cum pot si in felul in care ma adaptez si retzin cel mai bine.