| LoveMusic a întrebat:

Cum învăţaţi la matematică? Sincer eu nu prea reţin mare lucru, doar cam ceea ce este necesar. Şi sincer, nici nu-mi prea dau silinţa fiindcă este materia pe care o urăsc cel mai mult, deşi e importantă. Practic, nu pot învăţa cum trebuie şi de aceea, am note mici şi nu vreau să-mi stric mediile acum şi în următorii ani.Fiindcă semestrul II e aproape gata, ce să fac? Mă gândeam ca de anul viitor să iau nişte meditaţii, că n-am ce face. Câteva ore pe săptămână nu îmi strică. Mă descurc pe cât posbil, dar se poate şi mai bine.Menţionez că am şi un 6 la matematică şi nu suport note aşa de mici, având în vedere că la toate celelalte materii sunt foarte bună. Nu e vorba de corigenţă sau ceva de genul (Doamne fereşte) dar nu mai vreau note mici la mate! Ce să fac?

7 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Depinde ce clasă eşti.
Oricum, încearcă să vezi logica formulelor.
Dacă eşti clasa a 8-a, de pildă (singurul an în care am avut eu 1% griji cu matematica) încearcă să prinzi formulele logic şi nu învăţate mecanic căci le încurci.
Iată un exemplu:
Dacă mă întrebi repede care este formula volumului unui cilindru, sau formula ariei totale, habar nu am. Dar, mă gândesc. Ce este un cilindru? Un corp rotund cu două cercuri în capete, nu? (aşa, băbeşte)
Deci, are o lungime (preferăm termenul "înălţime"). Buun, deci aia contează.
Ce mai are? Două cercuri care au aria "pi x r la pătrat". Buun.
Şi care-i volumul? Păi aria unui cerc x lungimea. Deci, V= pi x r² x h.
Ce-ţi trebuie de fapt să ştii pentru cilindru? Aria unui cerc (pi x r²) căci restul se deduce.
Mai departe, aria laterală cum se calculează? Păi aria laterală este aria suprafeţelor laterale ale cilindrului,
Aria fiecărui cerc este, după cum ştim, pi x r². Deci, 2 x pi x r². Dar ca să calculăm aria laterală, trebuie să includem şi înălţimea. Formula: 2 x pi x r x h.
Aria totală? Păi... suma celor trei arii. Cele două cercuri au aria 2 x pi x r², nu? Aria laterală este 2 x pi x r x h (calculat mai sus).
Prin urmare, aria totală este:
(pi x r²) + (pi x r²) + (2 x pi x r x h) = 2 x pi x r² + (2 x pi x r x h) = 2 x pi x r (r+h) [URAA!]

x = ori
r = rază
V = volum
² - se găseşte pe tastatura franceză în locul tastei "~" (tilda)

Încearcă în stilul ăsta cu toate celelalte corpuri geometrice şi merge şi la figurile complexe.
Toate chestiile complexe din matematică îşi au originea aici, în banalităţi.

Mult succes, sper să te fi ajutat.

| sίмρℓε☻кι∂a a răspuns:

Nici mie nu`mi place matematica... O urasc angry. Mai mult imi place lb romanawinkinglove struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eh...eu una inteleg din clasa problemele, iar acasa nu mai fac decat sa invat formulele foarte bine(teorie n-am mai invatat de mai mult de un anlaughing) si am rezultate bune(pe primul semestru media 9 si acum "risc" chiar media 10hee hee). Incearca sa intelegi si tu din clasa cum se rezolva problemele si pune accent pe formule, nu pe teorie(bine, sa inveti si teorie, dar nu neaparat ca pe Tatal nostru). Nu evita sa-l pui pe profesor sa-ti explice cand nu intelegi(dar ai grija sa ai un limbaj politicos)si-ti va fi mult mai usorwinking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ammm... nu prea stiu ce sa-ti spun, dar, te pot intreba ce clasa esti? daca da te rog sa raspunzi ( nu intru pe acest site foarte des asa ca nu stiu daca vom putea vorbi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ca sa inveti ceva trebuie sa-ti si placa sa inveti cat de cat.
Eu sunt a8a si ceea ce a spus kongeriket mi se pare normal.De ex: daca auzi cuvantul triunghi-pe moment trebuie sa stii totul despre triunghi incepand de la lucruri banale: -linie franta inchisa cu 3 laturi pana la formulele impartite pe tipuri de triunghi(dr., echi-sunt cele de baza, cel putin acum in a8a)si inca ceva incearca sa te stradui sa faci exercitii in +poti face o foaie cu tot ce cuprinde formule, proprietatihappy cand ai nevoie tragi cu ochiultongueDar eu zic sa inveti de pe acum(daca esti clasa a5a, a6a)tot ce trebuie pentru. ca a8a este alcatuita din a5a. a6a. a7a + vederea extraordinara in spatiu pe care trebuie sa o ai in a8a si logicahappyeu vad acum ca dau examen(testare nationala) si vad ce mult conteaza logica; ceea ce profesorii in ziua de azi nu fac, matematica din ziua de azi pur si simplu e mecanicahappySi cam asta e. Tine minte ca sa inveti ceva trebuie sa-ti si placa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai depinde si ce cls esti daca esti pentru liceu trebuie sa inveti ca poate nu intri la liceu dar mai bine ia ti meditator

| marius1986 a răspuns:

Fa exercitii acasa, rogal sa iti explice unde ai gresit unde nu sti. Daca ai un profesor sau profesoara de treaba te ajuta cu cea mai mare placere, mai ales daca vede ca iti dai interesul. Tinete de mate pana termini liceul.