| lol5755 a întrebat:

Cum iti dai seama daca un telefon e replica sau nu?big grin

Răspuns Câştigător
| Anytsa a răspuns:

1. Replicile au touch-screen in care iconitzele sunt dispuse in rand, lucru care nu il gasesti la N95 - de fapt la nici un telefon din seria N -
2. Replicile au in general pe carcasa in loc de simbolul pentru butonul meniu, simbolul Play ca la mp3
3. Replicile au vopseaua de pe carcasa foarte slaba, se poate observa usor diferenta de textura
4. Replicile, spre deosebire de original, au inchizatorul din plastic de la camera mult mai mic
5. Emblema Nokia de pe spate : la original, din unghi, straluceste. La replici e dintr-o vopsea proasta si nu reflecta lumina cum trebuie. Deasemenea, emblema Nokia la replici e inversa decat la original
6. Butoanele la replici sunt mai iesite in afara
7. Replicile au si alte simboluri pe carcasa ( cel mai intalnit e un 3 ), originalul nu are nimic in +
8. Camera la replici e slaba, si se poate observa dupa ce s-a facut poza, prin zoom datorita numarului de pixeli
9. Pe spate, unde e lentila camerei : replicile au decat o pata neagra si o singura lentila deoarece camera e una slaba. La original se poate observa, in timp ce focalizezi, o schimbare de culoare la nivelul lentilei
10. Replica are slaid decat intr-un sens, originalul in 2

Desigur, nu e obligatoriu, unele sunt asa bine facute incat respecta cateva puncte de mai sus, dar nu pe toate.
Sper sa nu fi omis vreo diferenta majora. dar cu siguranta mai sunt si altele, mai ales la meniu.

Daca chiar vrei sa vezi cum arata un original & ce detalii ii sunt specifice, du-te la un supermarket undeva, acolo unde au telefoane la display & analizeaza singur originalul si o sa poti ulterior sa depistezi un fals

4 răspunsuri:
| sNukki a răspuns:

Depinde de telefon... de obicei te uiti unde a fost facuta... si eu stiu ca cele tsuki au steluta cu 5 colturi big grin nu cu 6 cum la restulwinking

| Sonny_5338 a răspuns:

Pai de obicei telefoanele care sunt replici au carcasa originala sau o replica foarte bine facut pentru a te induce in eroare.cel mai bine e sa te uiti la baterie acolo se vede sau in locul unde se tine cartela sau ia-l de la magazin cel mai bine big grin

| dolaru a răspuns:

Replicile sunt unele mai usoare decat originalul si sunt unele cu butonele laterale (camera, volum etc.)le au da nu functioneaza

| Alin_Ionut_1998 a răspuns:

Pai eu stiu daca steluta are 5 e replica daca are 6 e original