| Anamaria6384 a întrebat:

Cum l-as putea "uita"pe fostul iubit? Eu m-am despărțit teoretic de el dar practic el a făcut-o deoarece nu ma mai cauta, ma respingea când spuneam sa ieșim, îmi vorbea urat...și am obosit sa accept atâtea respingeri, ma simt umilita, aveam un an jumate și s-a schimbat fără sa îmi spună motivul. Eu personal, cred ca s-a plictisit de mine când a văzut ca sunt cuminte, ca umblu după el, ca accept jigniri. Dacă avea un motiv anume cred ca ar fi spus sau dacă avea pe alta sigur cred ca ori mi-ar fi spus, ori ma bloca deoarece clar nu mai stătea sa îl "deranjez"..Ideea este ca și acum îmi pasa de el și abia ma abțin sa nu ii scriu "ce faci, ești bine?" dar o sa îmi vorbească in sila...Ce as putea face? Chiar îl iubesc dar mi s-a luat sa primesc numai șuturi oricat de frumos as vorbi.

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

De fiecare data cand vrei sa-i scrii sau ti-e dor de el aminteste-ti exact de motivele care te-au facut sa iei decizia asta, modul urat in care se comporta cu tine si aminteste-ti ca oricat ai vrea si ai incerca n-o sa mai fie persoana de care ti-e dor cu adevarat, versiunea asta nasoala e de fapt el si n-o sa poti schimba asta asa ca doar iti pierzi timpul in loc sa cauti un baiat care sa se comporte cu tine cum meriti (Desi stiu ca acum clar n-ai fi pregatita pentru o relatie noua, pe viitor vorbesc).

Răspuns Apreciat de Editori
| Raven a răspuns:

Iei un caiet și scrii tot ce a fost nasol în relația voastră, totul, cuvânt cu cuvânt, cum te-a umilit, jignit, respins, cum și-a bătut joc de tine. Ori de câte ori simți nevoia să-i scrii un mesaj, ori de câte ori te gândești la el, recitești ceea ce ai scris. În paralel cu asta, încerci să-ți găsești un hobby, o preocupare nouă, fie că citești, faci sport, devii obsedată de un serial cu multe sezoane (gen Supernatural), te apuci de bijuterii handmade ori de colecționat timbre. Dacă ai prietene, lasă-te consolată de ele, nimeni nu face un tip zdrențe mai bine decât niște prietene indignate. Ieși cu ele mai mult ca să nu stai și să-ți plângi de milă, mergi în mall, cumpără-ți ceva nou de îmbrăcat, schimbă-ți look-ul (tunsoare, machiaj), schimbarea asta semnificând că ești o altă tu, nouă și îmbunătățită, una care nu acceptă rahaturi de genul ăsta de la nimeni.

5 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Cum poți iubi pe cineva care se poartă în halul acesta cu tine?
Nu ai deloc demnitate?

| Plato a răspuns:

Chiar n-ai pic de demnitate, nu pui deloc pret pe tine?
Imi pare rau dar, daca accepti asa ceva, ti-o si meriti. Sunt sigur ca sunt o multime de barbati care s-ar purta exemplar, iar stai dupa unul ce te trateaza ca pe un obiect.
Cum se numeste asta?

| ThyDoom a răspuns:

Nu ar trebui să te lași umilită de nimeni. În clipa în care cineva pe care-l iubești și care credeai că te iubește face asta, nu mai e vorba de iubire. Trebuie să încetezi să mai vorbești cu el dacă se comportă în felul ăla. Nu-ți face bine. E toxic. Știu că te doare, dar nu ai ce face. Nu este sub controlul tău. Pur și simplu mergi mai departe. Încearcă să comunici cu alte persoane. Să cunoști pe altcineva. Pe cineva care nu te jignești și căruia nu trebui să-i suporți comportamentul toxic. Băieți mai buni ca el sunt o grămadă, tu ești doar una. El pierde aici.

| 1Me9 a răspuns:

Mm, pai, tot ce tine de el, arunca, sau ascunde, omul ala a facut exact ce am facut eu cu fosta, nu te merita, la fel cum nici fosta poate nu ma merita pe mine.

Ideea e, ca sa iti spun eu ce am simtit, in calitate de baiat, ca eu de fiecare data cand primeam un sut de la fosta, ma schimbam, dar in mai rau, spunand ca totul va fi bine.
Am tras din rasputeri sa o fac sa ma iubeasca asa cum o faceam eu.din pacate, ea nu a realizat nicio secunda ca imi greseste, ea mereu avea dreptate, ea aducea toate pauzele, au fost vreo 4 in 7 luni, nu vorbea cate 1-2-3 zile.

Din ce ai zis, tu esti cea care sufera de indiferenta lui, ideea e ca e posibil s-a prins drag fata de alta persoana, asa am facut eu, cand am vazut ca fix persoana pe care o iubesc vrea sa ma schimbe si ca e o egoista, dar la voi nu sta asa treaba...

Te sfatuiesc doar sa il uiti, indiferent ca iti e sau nu greu sa faci pasul asta, e necesar, nu te lasa calcata in picioare de nimeni, indiferent de ce a reprezentat persoana aia in viata ta candva.Nu suntem cobaii nimanui, nu e un joc banal de a dragostea, si dragostea cu sila nu merge, draga mea.

Daca nu e nimic la mijloc, ar trebui sa se intoarca EL la tine, nu TU la el! Asa am fost si eu,exact ca tine, mereu chiar daca eram cel calcat in picioare, eu eram ala cu,, hai sa ne impacam, iubire", nu, nu merge asa, vinovatul sa isi recunoasca vina, sau lasa l sa plece, el pierde, nu tu, tu doar pierzi un om care nu a fost in stare sa te iubeasca!

Daca esti adolescenta si esti in liceu, vezi-ti de viata, sunt atatia baieti care o sa te iubeasca, crede-ma, sunt si atatea fete si pentru mine, care o sa tina de 1000000 de ori mai mult decat esecurile din trecut.

Capul sus, fii un om bun in continuare, cineva o sa adore faptul ca esti cuminte si ca ii acorzi atentie!❤