| NoahKaan a întrebat:

Cum ma pot baga in seama sau ce sa fac ca sa ma bag in seama cu fetele din clasa mea? Eu ma inteleg cu toate, doar ca vreau sa ma bag mai mult in seama cu ele ca sa fiu mai important pentru ele.

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cât de important, de ce mai important?
Ca să vadă că ești băiat. ca una din ele să vrea să fie prietenă cu tine.
Așa că, să devii - mai important- pentru toate e mai greu.
Să devii mai important pentru una e mai ușor.
Așa că alege una care îți place mai mult și ocupă-te de ea.
Dar nu ca să îți dai tu importanță ca cocoșul în curtea cu găini.
Fă așa ca să îi arăți că ea este importantă pentru tine, că e cea mai importantă.

| Andreeush a răspuns:

Dacă te înțelegi cu toate fetele de ce ai probleme în a te băga în seamă cu ele?

| Plato a răspuns:

Ce ai zice sa pui mana pe carte, sa fii mai important pentru profesori si stat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

De când sunt pe această secțiune, tot ceea ce faci este să dai răspunsuri care nu-și au niciun rost. Mai bine te abții în a face comentarii, pentru că nu reiese decât frustrarea ta pentru sistemul nostru de învățământ, și te asigur că nu toți elevii și studenții noștri sunt analfabeți, și de asemenea, îți pot da o mulțime de exemple de studenți care își trăiesc viața la maximum, și beneficiază de toate roadele vieții, elevi olimpici!

Dacă dorești să ajuți, fă-o într-un mod mai relevant și mai puțin supărător. Asta este o problema psihologică. Nimeni nu ți-a cerut părerea, ești aici ca să ajuți și să contribui cu câte ceva folositor în viața cuiva. Să rămână introvertit, NU este cea mai bună soluție, întrucât stimabile domn, toate locurile din muncă, nu vor roboți, vor oameni! Și îți zic acest lucru, pentru că a fost dezbătut de psihologi, filozofi și matematicieni de renume! În calitate de ce anume, dai tu acest sfat?

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma astept sa intelegi, avand in vedere comentariul tau, dar in fine.
Ca ce chestie sa se "bage in seama"? De ce sa fie mai important pentru niste straini? De unde termenii astia?

De fapt, eu cred ca sunt printre foarte putinii care chiar ajuta aici. Cand vine cineva la tine si spune: "cum fac sa omor un om?" Tu il ajuti daca il convingi sa NU o faca, nu aratandu-i un cutit.
Cateodata oamenii nu stiu ce fac, atunci ii destepti, nu le dai nas sa fac tampenii. Cand cineva iti cere sa-l ajuti sa se sinucida, eu zic ca e mai bine sa-l ajuti sa ramana in viata, nu sa faci ce cere el, ci ce e bine de fapt.

Nu am nevoie de nicio calitate, desi am, pentru ca nu e un site de "parerea expertilor".
Habar nu am ce legatura are a fi introvertit cu ce-am spus eu. Ori n-ai inteles tu intrebarea lui, ori n-ai inteles raspunsul meu.

De ce nu vine sa intrebe cum sa fie placut de profesori, sa invete mai mult, ce carti sa mai citeasca? De ce intreaba rahaturi superficiale? Si eu ar trebui sa-l sustin inspre rahaturile superficiale?
Termina prietene cu stupizeniile ca vad ca esti la fel de inconstient ca el, probabil ca ai si o varsta apropiata de a lui.

Nu te mai intreb ce inseamna "roadele vietii", ca mi-e frica de ce raspuns esti capabil sa dai.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi se pare că ai postat răspunsul adresat altcuiva de pe TPU aici, din greșeală.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Esti amuznat prietene, serios vorbind. Esti aici, iti petreci timpul, inloc sa faci ceva mai bun pentru omenire, si totusi, esti aici, ca si noi restul, incercand sa ajute... laughing)
Nu vezi cat de frustrat pari? laughing

Lasa problemele astea, pe mana psihologilor, nu-ti mai da tu cu parerea, ca traim la fel de bine si fara ea laughing
Tu nu realizezi faptul ca ai ajuns sa compari o chestie atat de infima cu suicidul? Ce fel de persoana esti mai exact? laughing

Problemele tale, nu le are toata lumea, trebuie sa intelegi asta. Daca vrei sa ajuti cu ceva, macar da-ti interesul si mascheaza-ti frustrarea.

Sunt inconstient pentru ca ce? Crezi ca poti schimba atitudinea unui adolescent prin taste? Esti la fel de inconstient ca restul omenirii... traim totusi intr-o lume in care intunericul musteste jeg si igrasie... laughing

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-mi pot explica o replica intr-atat de imbecila: "lasa pe mana psihologilor"
Pai sa mearga la psiholog, il opresc eu? Aici nu sunt psihologi, aici raspunde, dragul meu, oricine.
Gandeste-te cate lucruri ai putea face si tu mai bune decat sa-mi scrii mie. Pentru ca, o fi greu sa schimbi gandirea unui adolescent, dar a mea e imposibil, asa ca efectiv pierzi timp.