Întrebare recomandată | Borcancuzacusca a întrebat:

Cum ma pot cunoaste pe mine? Cum imi pot afla personalitatea?

Răspuns Câştigător
| NarcisIfrim a răspuns:

Ca sa te poti cunoste pe tine si sa iti recastigi increderea, ca asta e problema ta, nu ai incredere in tine..de asta ai pus si intrebarea asta
Trebuie sa faci ceva,orice
Practica un sport, asta iti va creste increderea in sine
Ajuta o persona, asta iti va arata ca esti o persoana buna
Citeste o carte, asta iti va arata ca esti inteligent
Munceste, cauta-ti de lucru..doar fa ceva, ceva util pentru tine si pentru altii..ca sa ai aceea validare de la altii ca esti ok si asta te va ajuta sa iti cresca increderea de sine.

8 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cred ca... este prea mult spus asta, prea ca la carte. Ai nevoie sa stii ce personalitate ai? Sa ii dai o denumire? Sunt fix asta sau cealalta?

Deci nu, nu trebuie neaparat sa ai o denumire pentru aceste lucruri, poti sa fii asa cum esti si fara acea denumire.
Legat insa de a te cunoaste, asta poti sa faci doar... in anumite momente, cand nu te simti bine sau cand consideri ca este cazul pentru asa ceva. Mediteaza, asculta-ti gandurile si fii contient/a de tine mereu.

| Catrice a răspuns (pentru DoarBogdan):

Exista teste de personalitate care îți oferă o privire de ansamblu asupra a ce fel de om ești.
Mai in detaliu ți-ar putea spune un psiholog.

| Dana2103 a răspuns:

Mergi la un neuropsiholog si faci niste teste de personalitate

| CuvantulLuiPetru a răspuns:

Esti in plina formare, momentan esti ca un lut fara forma, iar olarul esti tot tu, fii autodidact, invata cum sa te comporti, cum sa gandesti prin ceea ce citesti si cel mai important fii atent la tine, studiaza fiecare gand fiecare miscare a ta, mediteaza. Ca lectura citeste Marcus Aurelius ganduri catre sine, e o carte veche de peste 2000 de ani ai sa vezi ca nimic nu s-a schimbat in comportamentul uman pana acum. Spor

| Tetetetetetetetetetetteteteretetwrwrw a răspuns:

Fi sa cum esti si cum iti place.fa ceea ce iti place,f un sport, danseaza, inscrie-te la gimnastica, la canto, la teatru, la atletism.alege sa te inscrii si sapractici ce iti place,fa ti stilul asa cum iti place tie,bpoarta te cum itiplace,fi cum vrei sa fi,nu trebuie sa te porti ca y sau ca x, nu trebuie sa fi grunge, tumblr, indie etc, nu trebuie sa ai o denumire, fi tu insuti

| frateletudor a răspuns:

(Cred că)Ești pe drumul cel bun deja. O dată ce ți-ai pus întrebările astea, înseamnă că e ceva ce nu știi sau nu înțelegi despre tine, ceva ce te frământă și accepți situația asta; chiar dacă aparent sună absurd "a te cunoaște pe tine însuți", de fapt e conștientizarea tuturor lucrurilor care i se pot întâmpla sau nu unui om, sau care i s-au întâmplat și care l-au modelat/schimbat/format, cât și înțelegerea consecințelor pe care le au lucrurile astea asupra identității fiecărei persoane. Ca să nu mai bat câmpii (dar să nu te gândești că există o rețetă neapărat funcțională și mai ales pe care să ți-o ofer eu, aici, pe net, pe care să o folosești ca să te cunoști), îți spun așa: în primul rând nu te comporta după un anumit șablon pe care îl vezi sau ți se sugerează în jurul tău. Există riscul să ajungi să te minți că "așa ești tu". Acordă atenție și observă cum te simți și cum îți bate inima în diferite situații; sau cum gândești în diferite situații. Unii aleargă după experiențe de tot felul, pentru a avea ocazia de a se observa și de a vedea cum reacționează la ele, tocmai pentru a ajunge să se cunoască pe ei înșiși. Pare metodic, dar mai pe scurt spus e o concepție rezumată în vorba noastră românească "ce-ți mai aduce viața". Deși nu (cred că) suntem pe deplin conștienți, mă gândesc că fiecare lucru care ni se întâmplă ne formează cu adevărat fiecare părticică din care-i construită personalitatea noastră. Altfel zis, ceea ce trăim, ne formează. Nu (cred că) există doi oameni pe toată planeta asta care să fi trăit aceleași întâmplări. Iar după ce trăiești, ajungi să ai o personalitate, pe care ajungi să-ți dorești să o cunoști. După ce te cunoști, ajungi să te perfecționezi, dându-ți seama de substratul lucrurilor pe care nu le faci bine pentru tine sau pentru alții. Încearcă să citești. Întrebările astea două de regulă au nevoie de mult timp pentru a se apropia de elucidare, mai ales că există posibilitatea ca răspunsurile pe care le găsești să se demonstreze a fi generatoare de alte întrebări. Și eu lucrez la treaba asta. Seară faină!

Revin cu o completare: cumva e mai bine să prelungești momentul în care îți pui întrebări despre tine însuți; chiar cu riscul de a pierde sau de a trece pe lângă unele lucruri importante. vei reveni la ele. E bine să trăiești necondiționat de absolut nimic (dacă se poate), nici măcar de felul tău de a fi. E bine să trăiești lucrurile așa cum sunt ele. Adică, nici bune, nici rele.winking

| Mike123456 a răspuns:

Stai putin cu tine, gandeste-te la lucrurile care-ti plac, vezi ce te atrage cel mai mult si cand vei descoperi acele lucruri si dupa ce vei incepe sa faci lucrurile pe care tu le placi vei observa o schimbare in bine la tine. Vei fi mai fericit si cu ocazia asta iti poti afla personalitatea!

| ayushalex a răspuns:

You Should Read some books life Ikigai, meditation by marcus aerulius to find Purpose in Your Life. These books will help you to find true passion in your life.