| romanul a întrebat:

Cum naiba sami faci parinti sa ma mai lase in pace m-am saturat deja de ei, nu fa asta, nu fa asta dc merg undeva seara ca dc merg dc beu o bere ii bai, cred ca e ca pe vremea lor + sa nu mai zic de problema cu religia baptisti... tot timpu ca dc fac asta ca ei n-am facut ca nu ia lasat parinti ( tata ca cica el n-a fost niciodata un sat la teresa la o bere, ETC am 18 ani ce naiba abia astept sa merg undeva la o facultate numa sa nu fiu acasa (asta dc iau bacu), n-ai cum sa le explici un lucru ca si dc e gresit ei spun ca e bine ce sa mai zic despre vitoare lor nora pentru ei nimic nu-i bun m-am saturat de tot (vorba aia " nu m-am nascut in locu potrivit" tot ca ce caut eu acolo si acolo si acolo ca eu cica am tot ce-mi trebuie in casa (nu consider asta, da cei mai importat starea materiala sau fericirea? dc ar fi dp tata as sta toata ziua in casa si mas uita pe pereti CE SA STIU FACE?

9 răspunsuri:
| rater1994 a răspuns:

Pai uite cum sta treaba eu chiar nu-ti doresc raul ei doresc doar binele pentru tine eu doresc ca tu sa fi sanatos.de obicei cred ca faci prostii si din astea din astea dar incearca sa le zici mai mult la cine ti cel mai mult la tata? sau la mama ...in fine du-te la mama/tata si zi asa "Mama/tata trebuie sa vb"Si incepi sa-i explici cum stau treburile faza cu Berea acum... nu-s cu alea am 17 ani dar nu-mi place sa beau alcool.dar faci cum doresti dar ti-as recomanda sa nu le zici deocamdata ca bei alcooltongue dar zi cum stau treburile ca stai cu prietenii afara ca esti deja destul de mare si sa nu-si mai faca atatea griji ca ti se intampla ceva serios vor intelege la un moment datwinkingSunt Babtisti cu ei este greu pentru ca ei sunt pe o cale mai curata sa zic asa sau cel putin incearca si ei dar zile ca tu vrei sa te distrezi tu vrei aia aia.Dar nu le zi nimic de baut ca asa ceva nu cred car accepta ff multbig grin.Bafta si sper ca te-am ajutat cu ceva si doar atat sa ai rabdare cu ei pentru ca sunt parintii tai si ei iti vor numa binele si sa nu-i acuzi daca se enerveaza ca si tu ai putea fi in locul lor candva.

| romanul explică (pentru rater1994):

Asta cu vorbitu cu ei nu merge pentru orice as zice zic ei ceva si eise ca ei au dreptate chiar dc nu e asa ( oricum la cat de strest sunt de multe ori mei drica ca ma scap simi dau drumu tot ce am pe suflet ) cu tata nu ai cum sa vorbesti eu cunosc oameni multi sa zic asa da ca tata niciunu ce sa fac daca el a fost sfantla vremea lui... sunt o persoana chiar de treaba ( sau cel pution asta consider eu ) dar cat pot sa o duc tot asa sunt tanar vreau si eu sa ma distrez dc nu acum cand? la 80 ani faza cu alcoolu nu neaparat ca beau mult sau mediu macar de ex dc beau si eu unu pahar d vin zice ca uite ce usor bea vinu ca pa apa cica ce naiba un pahar e mult sau ce sau bani de buzunar nu prea mai ales iarna ca vara mai imi gasesc eu ceva de lucru pe la careva sa fac bani ce vina am eu dc asa sunt ei n-am ce face la 99, 99% nu lear conveni situatia mea tot am sperat ca se mai schimba ceva cand mai cresc da in zadar

| anss23 a răspuns:

Stiu ca e enervant ca sunt asa de stricti dar nu te purta urat cu ei,la urma urmei ei te-au crescut,sunt parintii tai si iti vor doar binele.Lor le este pur si simplu greu sa recunoasca ca ai crescut,inca te vad ca pe un copil.
Cel mai bine ar fi sa ai o discutie calma cu ei, sa le spui ce te deranjeaza, sa incercati sa ajungeti la un compromis.De exemplu, intreba-i la ce ora cred ei ca ar trebui sa ajungi serile acasa, apoi spune ora pana la care crezi tu ca poti sta afara si gasiti o solutie de mijloc.Chiar daca aceasta solutie nu ti se pare prea buna,incearca sa mai lasi si de la tine, inca locuiesti in casa lor, desi ai 18 ani.
Oricum,profita de timpul petrecut cu ei,mai ales acum, ca vei merge la facultate, pentru ca intr-o zi o sa-ti para rau de timpul pierdut cu certurile.

| romanul explică (pentru anss23):

Stiu ca e mau crescut si alea alea cu ora de venit acasa nici nu ma lasa sa merg imi tot zice ala dc poate sta acasa daca o persoana sta acasa si 1000 merg undeva eu trebuie sa fac ce face acea persoana dc fac ce fac cei 1000 zice ca de ce da ei manca rahat trebuie sa manc si eu daca ies odata pe saptamana undeva ii problema parca as fi la inchisoare crying(

| Okey a răspuns:

Ai putea sa le spui ca nu mai este ca pe vremea lor(cand nici nu prea aveai unde sa te duci ca sa te distrezi).si ai putea sa...ii ajuti la curatenie/iei note mari...si dupa chiar poti sa le spui ca daca tot i-ai ajuta sa te lase si pe tine sa te distrezi un pic happy

| romanul explică (pentru Okey):

Le-am spus ca nu-i ca pe vremea lor de 100 de ori da zice ca pe ei nu ia lasa tparinti niciodata... pot sai ajunt cu orice asta nu rezolva nimic pentru ca stau in casa cu ei de note nu mai zic tot note bune am

| romanul explică:

Tu ai 15 ani ai vreme inca da eu cat sa mai astept

| anonim_4396 a răspuns (pentru romanul):

Si ce te face sa crezi ca eu ar trebui sa astept chiar daca am 14 am nevoie de libertatea mea

| romanul explică (pentru anonim_4396):

De fapt bine zici fiecare isi stie problemele lui da eu unu m-am saturat de viata si de tot