Întrebare recomandată | Anonimus02 a întrebat:

Cum pot face bani ca adolescent?

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cati ani ani si unde locuiesti. Pana la 15 ani nu te poti angaja nicaieir, asa ca, poti afce rostd e bani de la mama, tatam, bunici, frati si surori, sau de la vecini, daca le faci treburi prin curte, sau le speli podelele, ori vopsesti ceva prin curte.
Dupa 15 ani, poti sa gasesti un job unde imprastii fluturasi prin magazine, sau pui in cutiile postale ale oamenilor, mai poti gasi pe la gradini, pe la munca campului.

| PersonajFictiv a răspuns:

Poti sa iti gasesti un job part-time, cauta pe site-uri, anunturi sau chiar incearca sa vorbesti cu diversi patroni, sau lasa-ti cv-ul in mai multe locuri ( potrivite si de care esti interesat tu ).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imparti pliante, lucrezi la MC, la promotii, daca arati bine manechin, impaturit haine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aoleo ce scrie aici. Te faci youtuber si faci ce-ti place. Pui content de calitate (ceva sa-i intereseze, chiar daca e click-bait). Le monetizezi si pui reclame la fiecare 10 secunde in video (overlay) si le faci si tu lungi de macar 10 minute ca tot omul.

| Turbo223 a răspuns:

Poti munci, unde vrei dar nu chiar oriunde.Acum depinde prin ce intelegi adolescent. Daca prin o persoana de vreo 16-18 ani da, daca prin o persoana de 11-14 ani atunci nu. Poti munci de la 16 ani in sus, fara acordul parintilor iar la 15 doar cu acordul lor, iar de la 14 ani in jos nu ai voie deoarece...varsta.

| crazypop a răspuns:

Ai aici o metoda foarte simpla de a face bani foarte usor, folosindu-ti creierul si alocandut cateva ore din timpul tau liber, poti deveni intr-un timp foarte scurt chiar milionar asta doar daca urmezi tot ce ti se spune aici.
http://twineer.com/6T8H

| Vegeta07 a răspuns:

Liceu,tigari, 1 leu bucata

| MariaXDD a răspuns:

Te poti angaja daca ai 15-16 ani. Iti poti economisi alocatiile si daca ai rezultate bune la scoala si bursele. Iti poti ajuta parintii la treaba

| romanianglorious a răspuns:

Muncind categoric

| Punyaso a răspuns:

Alocaţie, să munceşti la mec. sau să vinzi hotdogi. ( asta e mai neplăcut )

| PaulIulian a răspuns:

Salut! Pai daca ai peste 16 ani, te poti angaja cu jumatate de norma. La un magazin cum ar fi Carrefour, imparti mostre gratuite, reviste, etc.

| Rares2k17 a răspuns:

Pai poti incerca sa te ocupi de vanzare/cumparare, adica sa incerpi cu ceva chesti mici (ex: tigari, telefoane. etc) si/sau sa le cumperi cu un pret mai mic si sa le vinzi cu un pret mai mare pentru un profit, eu spredeosibire de alti cumpa in fiecare dimineata un pachet de tigari la pretul de 15.5 lei si vand fiiecare tigare cu 1 leu deci ies in profit. Sper ca te-am ajutat cu cvwinking

| AndreiYtbBro a răspuns:

Salut, sunt mai multe metode de a face bani ca adolescent si ti le voi lasa aici. Sper sa te ajut :
1. Ajuta-ti parintii la treburi prin casa etc. Sunt sanse foarte multe ca parintii tai sa aiba nevoie de tine, iar daca tu ii ajuti, ei te vor rasplatii cu ce doresti (bine, aproape ce doresti)
2. Ajuta-ti vecinii contra cost. Iti poti ajuta orice vecin are nevoie de ajutor, contra cost, la un maturat prin curte, o curatenie, etc.
3.Lucreaza la o firma. Ca adolescent, de la varsta de 16 ani, te poti angaja part time la firme diferite ca McDonals, KFC, etc.
4. Apuca-te de internet pe partea constructiva. Eu unul din asta traiesc. Fac bani din IT. Ma ocup cu Scripting si Node edit, si imi castig banutii. Nu-s cine stie ce, dar sunt ajutatori, iau 500 de euro pe luna, pentru inceput e bine, doar ca mi-a luat 3 ani sa ajung la asta si tocmai d-asta l-am pus pe locul 4
5.Creeaza-ti propriul joc *tot pe internet*. Crede-ma, daca jocul iese bine, te joci cu banii.
Sper ca te-am ajutat, salut happy

| TyMyJoaca a răspuns:

Dupa 15 ani te poti angaja la pizzerii sau poti fii chelner in restaurante. Daca nu ai 16 ani sau mai mult poti sa ajuti la treaba de acasa sau la tara poate mai primesti si tu niste bani de buzunar

| ffffloooorina a răspuns:

Muncind