| Andra_4836 a întrebat:

Cum pot face sa nu imi mai fie frica de oameni? Nu numai frica, uneori sunt ingrozita, ma blochez, si nu mai sunt in stare de nimic, mi-e frica pentru ca nu stiu la ce sa ma astept, imi e greu sa am incredere in cineva, nu imi place sa imi fac prieteni noi, nu suport sa stau in locurile cu multa lume, in special imi e frica de tineri, sau adolescenti, dar si de copii, persoane mai mici decat mine. De adulti nu prea imi e frica. Atunci cand trebuie sa trec prin apropierea unu grup de persoane, de exemplu, pe langa o scoala/liceu, imi e foarte greu, de obicei fac tot posibilul sa travesrez pe partea cealalta a strazii, chiar si atunci cand vad un grup de persoane venind spre mine. Atunci cand intru in propriul meu liceu de cele mai multe ori de-abia astept sa intru 1 data in clasa, sa nu mai fiu nevoita sa stau printre alti colegi, de la alte clase, care 99% imi sunt necunoscuti. Imi e teama sa am incredere, dar nu numai asta e... Sunt o persoana timida, din cauza asta la inceputul clasei a 9a am stat tacuta in banca mea si nu m-am imprietenit cu colegii, am fost catalogata drept o ciuadata. Anul s-a terminat, intre timp m-am imprietenit cu o parte din colegi, si stau in banca cu o fata grozava si foarte vesela, care ma ajuta prin felul ei de a fihappyO perioada destul de mare (2 ani, cam asa) am urat efectiv oamenii, dar apoi m-am mai calmat. Am realizat ca de fapt nu am urat niciodata pe nimeni, e un sentiment prea negativ, de care eu nu sunt capabila, eu iubesc oamenii, dar imi e teama de ei. Mi-ar placea sa fiu genul de persoana care se imprieteneste repede cu oricinelaughingDar nu sunt asa. Imi e teama sa ma fac remarcata, sa vorbesc in fata clasei, sa prezint un proiect, nu suport sa fiu vazuta, sa mi se dea atentie, ceea ce de fapt e ce vreaulaughingSunt ingrozita atunci cand e multa lume. Daca e sa cunosc cateva peroane, 3-4, sunt capabila (cu efort, desigur) sa fiu vesela, si sa ma imprietenesc cu ei, apoi incep sa ma simt bine. Dar la inceputul clasei a 9a nu cunosteam pe nimeni, si am pierdut startul. Acum e cat-de-cat bine in clasa, dar in general, imi e frica de oameni. Ce pot sa fac? happy Multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa-ti fie teama de oameni pentru ca tu traiesti printre ei. Tu suferi de o "socio-fobie". Ar trebui in primul rand sa ai incredere in tine, pentru ca tu din cate observ nu prea o ai. Ai incredere in tine, iar apoi si in ceilalti. Permite-ti si permite-le si lor sa se apropie de tine. De fapt aici totul se intampla in mintea ta. Doar tu gandesti ca oamenii ar putea sa-ti faca un rau. Dar nu e asa. Fii mai increzatoare in tine si vorbeste, ca nu te musca nimeni. Atata timp cat tu stai intr-o carapace, nici ei nu se vor apropia de tine, te vor vedea, cum ai zis, o ciudata. Iesi din ea. Nu trebuie sa vorbesti cu toti, ci ia-ti langa tine niste persoane in care te simti "tu" si de care nu ti-e teama. Dar ca sa dai de aceste persoane ar trebui sa vorbesti cu destule pentru a-ti da seama care sunt ele. Bafta!

6 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Frica este un sentiment care porneste de la un gand, atunci cand ne gandim intens la un lucru pe care l-am facut si la consecintele lui, ne este frica de ce s-ar putea intampla. Pentru a invinge frica singura modalitate este sa o infrunti, sa-ti faci mai multi prieteni si sa îi cunosti mai bine.

| Smile94 a răspuns:

increderea in ceilalti o poti capata numai stand intre ei si incercand sa fii detasata :nu au cum sa-ti faca vreun rau. Chiar daca la inceput ti se va parea ca nu poti incearca sa te atasezi de cineva care merita incredere si sa devii prietena cu ea. Acea persoana poate sa te ajute sa interactionezi cu persoane necunoscute iar cu timpul teama va disparea kiss noroc!

| dulkika a răspuns:

Si eu eram asa la inceput mai timida, dar mi.am dat seama ca nu e bine.De exemplu, cand vrei sa prezinti un proiect nu trebuie sa fii foarte serioasa si cand il prezinti sa te prostesti putin, iar daca profa te cheama sa ti-l prezinti si u nu vrei toti colegii tai isi vor da seama ca iti e rusine.Incearca sa vorbesti cu toata lumea si sa faci glume.Nu trebuie sa-ti fie frica de colegii tai mai ales din celelalte clase.Eu sunt in clasa a 6-a si ma inteleg bine cu aproape toate clasele.Incearca mai intai sa-ti faci prieteni in clasa ta, apoi in alte clase.Si nu trebuie sa-ti fie frica cand intri in liceu pentru ca n-ai de ce.Mult noroc si pupici multi.love struck

| S1mplu a răspuns:

Sti pe de o parte ai dreptate, nu poti avea incredere in cineva, pana nu il cunosti destul de bine, dar sti proverbu, daca nu risti nu castigi, baftawinking

| Andra_4836 explică:

Am recitit acum raspunsul tau Mihai, si m-a facut sa ma inveselesc putin. happy Nu ti-am multumit pentru el atunci cand l-am primit, o voi face acum :
Multumesc frumos pentru raspuns.happy
Multumesc si pentru celelalte raspunsuri! happy
O zi buna tuturor!

| anonimdesigur a răspuns:

Buna! Sufar de fobie sociala de cand ma stiusad sunt din Timisoara, cine are fobie si vrea sa vorbim ma poate contacta pe mail sau mess pe adresa: AnonimDesigur2008@yahoo.com

Multumesc!