Întrebare recomandată | Floriana78 a întrebat:

Cum pot sa fac sa învăț engleza la perfecție până începe școala? Stiti vreo aplicatie buna, sau ceva?

Răspuns Câştigător
| andreea55648 a răspuns:

Pai pe langa carti, manuale si multe exercitii in fiecare zi, ai putea sa laipesti prin casa biletele pe diferite obiecte pe cu denumirea lor in engleza, ai putea asculta mai multa muzica in engleza, te ajuta si daca scrii cuvintele pe care vrei sa le inveti de mai multe ori pe o foaie. La aplicatii poti incerca Duolingo sau Invata engleza cu 6000 de cuvinte. Iti poti face si un breloc personalizat cu mai multe bucatele de hartie pe care scrii cuvinte si le poti citi in autobuz etc. Tredu si multe texte din engleza in romana si invers. Aasociaza cuvintele engleze cu cele romanesti sau cu cele din alta limba straina daca stii sau tradu-ti melodia preferata romana in engleza.

12 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nici un porc nu se ingraja din ajun. Nu ai cum sa inveti la perfectie o limba in doua luni de zile. O poti invata, e adevarat, ti s-a si zis deja cum, dar nu la perfectie. Ca sa stii la perfectie o limba iti ia ani de zile.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista sa inveti engelza la perfectie in 2 luni!
Daca vrei sa inveti cat de cat pana cand pleci in Anglia, ia-ti preparator un profesor de engleza si trage tare 10-12 ore/zi si s-ar putea sa te descurci binisor pana atunci.

| Nemessys a răspuns:

1.Duolingo.
2.Joaca jocuri
3. Uita-te la filme / desene fara subtitrari si incearca sa traduci ce zice. happy
Nu e chiar la perfectie dar macar te ajuta. Restul care este engleza foarte avansata poti sa inveti si dupa ce incepe scoala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Eh, la 3 ar putea folosi subtitrari in engleza ca poate nu intelege ce spun cei din filme happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai nicio șansă decât dacă ești deja la un nivel foarte înalt. Uită-te la filme și citește cărți. Asta o sa te ajute mult!

| Bernardus a răspuns:

Vorbeste cu englezi/americani pe skype, si asculta eminem sau alt rapper american si incearca sa intelegi versurile

| LoryC a răspuns:

Perfect nu ai cum să o înveți, însă poți cumpăra CD-uri și cărți de la librării pentru a învăța mai ușor.
Unchiul meu a procedat la fel, doar că el a învățat franceza și părinții mei cu germana.

| ChrisAK47 a răspuns:

Uita-te la seriale in engleza cu subtitrare, si fii atent la cuvinte noi... la mine a mers

| nukemdfkz a răspuns:

Eu am învățat engleză urmărind un youtuber englez ( BdoubleO100 ), nu prea înțelegeam mai nimic dar îmi plăceau videourile lui, și în prima lună știam majoritatea cuvintelor, în luna a 4-a vorbeam fluent engleză, acum sunt programator la un site englez.

| ngina a răspuns:

Po sa intriu pe app store sau pe magazin play si cauta cum sa inveti engleza si o sa-ti apara multe aplicatii!

| IonascuCosmin a răspuns:

Eu invat engleza de pe jocuri

| Marian_Alexe_1966 a răspuns:

Aplicatie: Duolingo
Pai ar fi bine sa repeti zilnic si sa incerti ca atunci cand vorbesti cu cineva sau chiar singur sa vorbesti in engleza, ar fi foarte ajutator