| Rei a întrebat:

Cum pot sa ii spun mamei ca am prieteni pe internet.Da stiu multe despre ele stiu de unde sunt (nu suntem din aceeași țară) stiu ce vârstă au, cum arată. Mama mea e genul de persoana care crede ca pe internet sunt numai pedofili -_-...da...cum pot sa ii explic ca sunt persoane adevărate care nu au intenții rele si cu părinți ok?

Răspuns Câştigător
| Savantul2017 a răspuns:

Daca este la fel ca mama mea nu cred ca o poti face sa inteleaga happy Insa se poate intampla ca mamele noastre sa aiba dreptate, asa ca daca vrei vreodata sa te intalnesti cu cineva de pe internet cred ca ar trebui sa mergi insotit prima datawinking

3 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Ideea e ca, e important sa ii cunoști cu adevărat, nu numai poze. E bine sa fii atentă, pentru ca de multe ori pe internet oamenii ascund ceea ce sunt. Cel mai bine e sa îți faci prieteni pe care sa ii poți vedea, ieși și cunoaște cu adevărat cine sunt. Mama ta are aceasta atitudine pentru ca te iubește și nu vrea sa pățești ceva rău. Dar discuta cu ea cu tact, respect și vezi ce îți spune. Un răspuns blând îndepărtează furia.

| WaterDrop a răspuns:

Organizeaza o videoconferinta cu ei si cheama`ti mama sa-i vada ca sa nu se convinga ca nu sunt pedofili.Este normal ca mama ta sa fie ingrijorata mai ales daca esti la o varsta mica, nu ai ce`i face, ea iti vrea doar binele.Ai putea astepta sa mai cresti si pana atunci sa-ti faci prieteni/e in viata reala.

| Gabrielasnitel520 a răspuns:

Sa iti spun povestioara.
In clasa a 7-a aveam o prietena foarte buna, ne spuneam totul.
In acea vara ea se imprietenise cu un baiat din alta tara ar vb engleza.Si il avea crush si era nebună dupa el...el nu o baga in seama si pana la urma a renuntat ea.
De aici a inceput sa vorbeasca cu o grămadă de tipi pe Facebook din alte țări si a bagat-o unu in seama, 20 de ani avea.
Si ea vorbea linistita cu el,el ii mai spunea un alint si eu o vad ca începe sa fie secretoasa, o întreb ce are si spune nimic,, ca ea nu are motiv sa in ascundă ceva, fata de mine"si alte tampenii. Evident ca nu am crezut si ghici ce am descoperit in teleofnul ei, mda mda poze indecente.
Sunt o grămadă de pedofili pe Facebook crede-ma.
Daca prietenii tăi gen bif-uri sunt de treaba e ok...dar gen mai bine sa vorbiti si pe video