| RoxanaElena007 a întrebat:

Cum pot sa invat mai mult pentru examen? Sunt clasa a 8 a si nu sunt stresata de examen in sine dar vreau sa merg pe mate-info. Stiu ca nimeni nu recomanda acest profil dar materiile mele preferate se fac mai mult acolo (informatica, chimie, matematica, fizica) si tot ma gandesc ca nu voi lua o nota prea buna si nu pot intra(la mine in oras e maxim media 8, 50 pentru profilul respectiv) sper ca il voi lua, sunt a 3 a cu notele mele la nivelul clasei mele (anul trecut am avut media 9, 13; in a 6 a 8, 50 si a 5 a 8, 95). Parintii mei nu sunt de acord sa fac meditatii sau sa cumpar culegeri, insa eu sunt constienta ca si ele ma pot ajuta. Scuze ca am scris cam mult happy Cateva sfaturi "cum sa supravietuiesc" la mate-info sau clasa a 8 a? happy

3 răspunsuri:
| elennax a răspuns:

Insista la ai tai sa faci meditatii, ca fara e cam greu. Nu imposibil, dar greu.

Iti recomand cand bifezi liceele in vara pentru optiuni sa te iei dupa profil, nu dupa liceu. Gen bifezi mai intai optiunile de mate info la mai multe licee, fie ca sunt de top sau putin mai slabute (ma rog, ai grija sa nu bifezi nici licee PREA slabe). Dupa mate info iti recomand sa bagi stiinte ale naturii, e extrem de asemanator profilul, doar cu o ora-doua de fizica in plus in loc de info/tic.

| emilllyya a răspuns:

Buna. Eu sunt la mate-info (liceu de informatica, asadar intensiv info, daca are importanta) si sincer iti recomand, daca asta te pasioneaza. Raspunsul va avea doua parti, prima legata de clasa a 8a si a doua legata de specializarea mate-info. (nu ca as avea mare experienta, fiind doar in a 9a)
1.Nu o sa fie extrem de greu, in general profesorii vor intelege ca suneti stresati. Cat timp inveti regulat si iti faci temele ar trebui sa fie totul bine. Incearca sa iti convingi parintii sa iti ia macar doua sau trei culegeri, dar daca nu reusesti gasesti si pe internet teste cat incape. (pe mateinfo.ro / mate-info.ro gasesti 'culegeri' online, gratuite, cu teste de matematica, facute de profesori. O poti cauta si pe cea de anul trecut, doar e acelasi model - desi e posibil ca tu sa ai niste materie in plus, corpurile rotunde si doua sau trei tipuri de propozitii daca nu ma insel) Le poti face si pe cele din anul anterior (chiar erau dragute, dar cam simple la matematica). Sunt tot felul de exercitii online (inclusiv in manuale sunt lucruri interesante). (Am si eu cateva culegeri de anul trecut, daca vrei putem vorbi pe privat si iti pot trimite poze cu subiectele, daca doresti sa lucrezi si nu ai de unde). Nu are sens sa te stresezi cu examenul prea mult, este foarte simplu, insa trebuie doar sa lucrezi si sa fii foarte atenta. (eu una incercam sa fac minim un test pe zi)
2.Mie uneia imi place maxim la mate-info, insa depinde de persoana si de liceu. Desigur, nu voi vorbi de profesori, diriginte, colegi fiindca depinde foarte mult, iti voi spune doar sa nu iti imaginezi ca la mate-info nu se pune accent si pe materiile umaniste. (cel putin la noi se pune) Orarul este interesant... (noi avem 7 ore de info (si tic, dar la tic tot info facem, asa ca.) pe saptamana, dar fiind liceu de informatica si intensiv se intelege de la sine ca avem mai multe decat cei de la mate-info simplu (sau bilingv / intensiv limba straina). In general vei avea, probabil, 4 ore de matematica (noi avem 5), 3 de fizica, 2 de chimie, 2 de biologie, cate doua pentru fiecare limba straina - daca nu esti bilingv / intensiv limba straina -, una de logica, una de sport, una de muzica / desen (se unesc), una de geografie, una de istorie si 4 de romana - sper ca nu am omis ceva -). O sa ai destul de mult de lucru, iar materia nu este cea mai usoara. Mie nu mi se pare foarte dificil, desi recunosc ca am avut noroc imens de profesori (la majoritatea materiilor. Nu la toate va fi perfect, la unele va trebui sa inveti singura, insa nu e atat de greu). In general daca esti atenta la ore si iti faci temele nu vei avea probleme. Daca ai timp incearca sa lucrezi cat mai mult la info (da, teoretic va ia de la 0, insa probabil multi colegi vor sti deja lucrurile elementare - algoritmi de baza, structuri liniare / repetitive, tablouri etc. Noi cel putin am fost impartiti in doua grupe, pe baza de cunostinte). In primele ore se va recapitula materia din gimnaziu (in linii mari, desigur) si dupa se va incepe cu predatul materiei de a 9a, asa ca nu vei fi luata prea tare din prima. Nu inteleg de ce lumea ti-a spus sa nu alegi mate-info. Daca tie iti place si daca esti dispusa sa lucrezi atunci nu ezita.
Mult succes anul acesta si noroc la admitere!

| RoxanaElena007 explică (pentru emilllyya):

Mulțumesc mult pentru răspuns! La partea de examen îmi imaginez ca nu va fi cine știe ce( cel de anul trecut mi sa părut cam ușor, practic e doar un test normal doar ca pe baza lui te duci la un liceu). La partea de liceu, probabil că aceia care au ajuns acolo și nu le-a plăcut/se tot plang ca e greu au făcut o alegere greșită. Nu am o lipsa foarte mare la materii, îmi fac întotdeauna temele și învăț, unde nu înțeleg ma uit pe yt și apoi le învăț mai ușor. Legat de programare am început ăsta vară sa învăț de pe site-ul asta (w3schools.com) și am învățat puțin din html, l-am primit ca recomandare de la o prietena care tocmai a terminat facultatea și s-a angajat în domeniul ăsta. Scuze ca am scris un răspuns cam lung dar îți mulțumesc încă odată pentru sugestii!