| coryyyyyyyyyyy a întrebat:

Cum pot sa localizez un numar de telefon? adica cum aflu cine e persoana care ma suna? pot sa aflu unde sta daca ii stiu numarul de telefon?
ma exaspereaza...nici noaptea nu pot dormi din cauza luistraight face at wits' end trebuie sa inchid telefonul ca sa stau linistitastraight faceva rog sa ma ajutati...

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
12 răspunsuri:
| unione a răspuns:

Trebuie sa faci o plangere la politie si dupa aceea te duci la operatorul tau de telefonie si le ceri aceste detalii. dar trebuie plangere, altfel nu vor sa iti dea detaliile, e confidential

| tarziu a răspuns:

Trimite'mi mie numarul de telefon si scrie'mi si orasul in care stai. Am mai rezolvat eu dinastia, nu intreba cumwinking

| Bianca206 a răspuns:

Eu zic ca, cel mai bine ar fi sa il tii pe silentios. nu-i respinge apelul, nu-i raspunde sau altele, pentru ca va continua sa te streseze. ai mai putea sa iti inchizi telefonul' o zi sau doua si probabil ca va crede ca ai alt numar. o alta varianta ar fi sa selectezi ca acel numar sa nu te mai poata suna, sa ii arate ocupat mereu. cred ca e mai simplu sa alegi una dintre variantele astea, dar daca, chiar doresti sa ii faci plangere, e alegerea ta tongue.

| radu75 a răspuns:

Ne mai si minti... De ce nu spui ca vrei sa stii care e tipul care te place, pentru ca mai mult ca sigur e baiat. Nu mai ai rabdare, esti curioasa, poate banui pe cineva si chiar ai vrea sa stii daca el este. Daca taicatu, unchiul sau cineva cunoscut ar lucra la S.r.i. (Serviciul roman de informatii) sau ai fi ruda cu Basescu ai putea localiza apelul, apropo si fluxul de date pe interneu, chaturi, forumuri etc, sunt monitorizate de s.r.i,au un departament special. Nici la operatorul tau de tel. Nu poti afla, e o intreaga procedura care te face pana la urma sa renunti. Asa ca mai asteapta si tu, ca nu o fi foc, va aparea el. Oricum le consider glume infantile(de copii) cred ca el are pana n 12 ani si tu la fel, banuiesc.

| coryyyyyyyyyyy explică:

@tomcruise- daca eu am pana in 12 ani tu ai pana in 5 ani sigur.hee hee

| anamariah a răspuns:

Schimba-ți cartela(in caz ca nu ești pe abonament)

| coryyyyyyyyyyy explică:

Tocmai de-aia...sunt pe abonament crying

| mircea a răspuns:

Dacat sa faci plangere la Politie, mai bine restrictionezi apelurile primite de la nr. in cauza, direct de pe telefonul tau. Asta inseamna ca primesti apelul, dar telefonul nu mai suna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tarziu, eu sunt adi. ajuta-ma si p mine cu o chestie d asta t rog.Am p cineva care ma dispera cu injuraturi si amenintari, am fost la politie si au zis ca doar pentru mesaje nu pot face nimic, abia dupa c imi face ceva la masina(ca prin asta ma ameninta)zic astia sa vin sa depun plangere.am nr, cand il sun nu vb ca zice ca il recunosc. vb cu mine doar prin mesaje. poate sa ma ajute cineva sa-mi spuna cum l-as putea afla?

| Mobil_Anti-interceptare_1974 a răspuns:

Cele mai multe dintre victimile pierderii ori furtului telefonului mobil afla abia dupa tristul eveniment faptul ca exista aplicatii software destinare localizarii propriului telefon. Acestea trebuiesc insa instalate pe telefon inainte ca acesta sa fie pierdut, instalarea de la distanta ori activarea remite a unui serviciu de acest fel fiind imposibila.

Internetul abunda de explicatii privind felurite metode de localizare a unui telefon mobil pierdut ori sustras. Nu ne vom opri asupra acestora, cele mai multe dintre ele avand ca numitor comun necesitatea instalarii pe telefon a unei aplicatii software tip Find my phone ori activarea unui serviciu web. Niciuna dintre solutiile descrise nu prezinta vreo metoda de localizare a unui telefon mobil de tipul feature phone (non smartphone) ori a unui smartphone fara a beneficia de amintitele aplicatii software ori macar de cooperarea detinatorului telefonului mobil.

Este vehiculata si ideea localizarii telefonului mobil de catre operatorul GSM, situatie care corespunde adevarului (din punct de vedere al posibilitatilor tehnice) dar care nu este pusa in practica in Romania din pricina unui vid legislativ in materie: neavand obligatia de a face acest lucru, operatorii nationali refuza oricare dintre cererile de localizare a unui telefon pierdut, sosite de la o persoana fizica. Acestia raspund pozitiv doar la solicitarile organelor de urmarire penala. Fara a lua exemplul altor tari europene, in Romania nu functioneaza nici blocarea unui telefon sustras, in baza IMEI-ului acelui telefon.
Legendele urbane in materia recuperarii unui telefon pierdut fac trimitere si la mitul localizarii prin IMEI, mit partial adevarat. Partea care scapa intelegerii celor mai multi este faptul ca localizarea unui mobil prin IMEI este accesibila exclusiv organelor de forta ale statului (prin utilizarea de aparatura speciala de interceptare cu capabilitati de localizare), ori operatorului GSM prin intermediul localizarii GSM (triangulatia GSM). Persoanele fizice nu au nicio posibilitate tehnica de a localiza un telefon in baza IMEI-ului ori a numarului de telefon.
Exista si categoria celor care inca mai cred ca telefoanele au functii ascunse prin intermediul carora telefonul pierdut poate fi gasit oricand, de oricine care stie cateva coduri "secrete". Ne referim la categoria celor carora inca li se mai pare un trick special tastarea codului *#06# si dezvaluirea uimitoare care este afisata pe ecran: IMEI-ul telefonului. Accesarea meniului tehnic al telefonului si setarile speciale executabile prin tastarea unor coduri nu reprezinta nicidecum functii secrete ale telefonului. Producatorii inteleg sa nu afiseze aceste coduri in manualul de utilizare al telefonului din simplul motiv ca atunci cand tastezi un asemenea cod, trebuie sa stii exact ce face acel cod si care sunt rezultatele si repercursiunile asupra telefonului. Utilizatorii obisnuiti nu au in general cunostinte de specialitate si nici nu stapanesc notiunile specifice GSM-ului, fapt pentru care codurile in cauza sunt utilizate doar de catre unitatile service specializate. Aceasta situatie nu confera insa niciun caracter secret acelor coduri, ele nefiind ascunse utilizatorului telefonului. Exista si impedimente de ordin legsilativ care interzic oricarui producator ori vendor de telefoane mobile sa comercializeze terminale care nu sunt controlabile 100% de catre utilizator, care contin functii ascunse ce pot pune in pericol securitatea utilizatorului.
Saracia vocabularului si lacunele de ordin tehnic sunt factori care ingradesc orizonturile de cautare ale unora dintre victimile furturilor de telefoane, acestia ajungand sa foloseasca termeni precum "depistatea" telefonului pe motoarele de cautare.

Diferenta dintre localizarea si recuperarea telefonului

Localizarea telefonului sustras ori pierut este inutila din moment ce pagubitul nu poate sa isi recupereze direct telefonul, decat in cazuri extrem de rare.
Ne vom opri asupra posibilitatii reale de a recupera un telefon mobil care a fost pierdut ori sustras, plecand de la a face diferenta intre localizarea telefonului si recuperarea lui efectiva.

Multitudinea de tutoriale video si texte postate pe diferite bloguri si forumuri se opresc la localizarea telefonului, rezolvand problema doar pe jumatate. Un telefon localizat dar nerecuperat nu poate decat sa genereze frustrari si mai mari din partea victimei furtului ori pierderii.
Un telefon mobil fiind prin natura sa... mobil, pagubitul (in cazul in care a fost suficient de prevazator si a instalat in prealabil o aplicatie de tipul Find my phone) va putea vizualiza pe o harta traseul urmat de telefonul sau, sub forma unor markere GPS. Atat. Nicio referire cu privire la numele utilizatorului actual, date de identificare, adresa etc. Evident ca aceste informatii vizuale nu vor putea ajuta la recuperarea teelfonului.

Mai mult aici: http://anti-interceptare.weebly.com/......t-posibila

| Cristinel_Carstina_1978 a răspuns:

Răspuns utilizator avertizat