| Kiduuuu1445 a întrebat:

Cum pot sa ma pregatesc pentru olimpiada judeteana la matematica, clasa a VIII-a? Nu vreau sa o dezamagesc pe doamna diriginta pentru ca a facut multe ca sa pot sa ajung la olimpiada(am fost foarte bolnava) si m-as simti prost daca nu as lua macar o mentiune. Ce trebuie sa stapanesc cel mai bine, care este materia ceruta, cum pot sa retin mai usor teoria si sa invat sa o aplic pe orice tip de probleme, exista vreun truc ca sa-mi dau seama cum se face o problema daca m-am blocat, cat timp trebuie sa lucrez pe zi, etc. Eu sunt buna la mate, sunt a 2-a din clasa dar acum am doar trei saptamani la dispozitie sa ma pregatesc si chiar nu as vrea s-o dezamagesc pe doamna diriginta si, inclusiv, pe mine. Cat mai multe raspunsuri, va rog mult!:*

Răspuns Câştigător
| RoxyGirl a răspuns:

In primul rand trebuie sa cunosti programa,ceea ce trebuie sa inveti pentru olimpiada. Apoi trebuie sa recapitulezi tot ceea ce ai facut de la inceputul anului scolar(Majoritatea lectiilor)Mai rezolvi exercitiile pe care le -ai facut si unde ai goluri, nu stii iti intrebi profesoara. Cauta site-uri cu probleme de matematica rezolvate si rezolva cat mai multe probleme, dar treptat(de la usoare la grele)Si nu in ultimul rand roaga-ti profesoara sa iti dea formule speciale.

1 răspuns:
| FreakyHalloweenBoy a răspuns:

1.Ore particulare
2. Faci exercitii suplimentare zilnic vreo minim 3-4 ore din manualu de mate, culegere sau alte carti
3.Rezolvi subiecte de pe net de la olimpiade sau concursuri de mate
(Cele care nu le stii sa o intrebi pe profa ta ca sa ti le explice)
Fundita please happy