| Pumpkin a întrebat:

Cum pot sa ma trezesc mai usor dimineata?
De cand ma stiu urasc diminetile, mi-e greu sa ma trezesc devreme si din cauza asta mai si intarzii la scoala cateodata.Cand aud ca suna alarma ma umplu de groaza, as da orice sa mai aman trezirea macar cu 5 minute.
Dimineata am cea mai putina energie si n-am nici pofta de mancare.Stiu ca e bine sa mananci dimineata dar nu simt nevoia.

6 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

La fel sunt si eu.
Incearca sa te culci mai devreme seara sa apuci sa te odihnesti suficient, sa iti pregatesti hainele, ghiozdanul, chiar mancarea din seara dinainte ca sa nu fii agitat dimineata ca intarzii.
Cu mancatul te obisnuiesti, incepe in fiecare zi sa mananci ceva putin si usor, chiar daca nu ti foame un mar sau un sandvici tot poti manca si in cateva saptamani te obisnuiesti si o sa ti se faca foame.
Incearca sa iti pregatesti ceva melodii vesele, energice, care iti dau chef de viata si te binedispun, ori pe laptop ori pe telefon sau ipod sa le poti asculta dimineata in timp ce te pregatesti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cand suna alarma te ridici din pat imediat si gata, ce mai atatea mofturi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Culca-te mai devreme. Daca esti odihnit bine o sa ai mai multa energie si nu o sa ti se para chiar asa de rau dimineata.

| Iunona a răspuns:

Dormi devreme, bea ceai de macese sau verde ( te energizeaza) sau mananc mere verzi ( acelasi efect), pregateste un mic dejun " regal" cu ceva ce iti place foarte mult cu o seara inainte si ofera-ti-l rasplata dimineata cand te trezesti, asculta muzica, spala-te cu apa rece pe fata, in spatele genunchilor, pe ceafa sau alte zone sensibile... Iti spune asta cineva care in liceu dormea 12 h pe noapte si la facultate se multumea cu 3-4 h de somn pe noapte, amin si mc cand dormeam 6-7.

| BeatriceNagy a răspuns:

Incearca sa gasesti un motiv pentru care sa te trezesti. De exemplu faptul ca mai avem 9 zile de scoala. Sau gandeste-te la un lucru care iti place sau la faptul ca trebuie sa te trezesti ca sa poti ajunge mai repede acasa. Sau la o persoana pe care o sa o vezi la scoala si care e speciala pentru tine.

| xoxxxn a răspuns:

Pai eu cred ca la 22 ar trebui sa fii in pat datorita acestui fapt. happy E cea mai buna solutie. Dimineata vei fi activ/a si vei putea manca. Garantez!