| gomen a întrebat:

Cum pot sa nu mai fiu așa timidă? Am 14 ani si nu îmi prea place sa ies din casa sa ma întâlnesc cu alte persoane. Nu stiu de ce, pur si simplu nu îmi place, prefer sa stau singură, mereu. Mă simt mult mai bine. Si nici nu stiu daca voi putea lucra undeva pentru ca trebuie sa comunic cu alte persoane pe care probabil nu le cunosc si eu de obicei sunt awkward (stanjenitor, penibil, nu stiu cum sa spun.)

Răspuns Câştigător
| MateiT a răspuns:

Orice ai face sau oricum ai aborda natura ta, sa nu asculti vreodata de nimeni care va spune sau insinua ca nu e okay sa fii asa, ei spun asta doar din fricile si trigger-urile lor
Si eu eram asa, chiar pana pe la 20, si sunt baiat, te inteleg
Daca ni iti place atunci permite-ti sa fii singuratica sau introvertita, nu e nimic in neregula. In timp te vei simti diferit si vei face fata interactiunilor mai usor
Fii singura si stai in liniste, nu te forta sa fii extrovertita
Mediteaza singura in natura intr-un loc frumos si focalizeaza-te in interior, acoli vei gasi tot ce ai nevoie
De asemenea ar fi frumos sa o persoana sau doua cu care sa poti interactiona intr-un mod apropiat, cu exceptia familiei
Cum e la scoala?

| gomen explică (pentru MateiT):

La scoala e destul de ok. Daca te referi la note e binisor. Dar in general, cand trebuie sa comunic, sunt stresata si foarte ametita.

| MateiT a răspuns (pentru gomen):

Ma refer la colegi si daca ai prieteni
Daca vrei poti sa-mi dai mesaj si sa-mi spui cum e
Sunt multe feluri de a fi awkward

| gomen explică (pentru MateiT):

Sunt genul de fata mai nerd. Prieteni am doar 3, adica eu ii consider prietenii mei cu care ma inteleg bine, dar si ei cateodata ma lasa balta sau fac misto de mine. In rest, toata clasa se da drept cel mai bun prieten al meu ca sa ia temele sau sa le soptesc cand ii asculta profesorii. straight face

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sunt persoane care sunt mai singuratice din fire, probabil asa esti si tu.

| copilaroasa2k17 a răspuns:

Şi eu eram exact aşa. Şi am un leac care "m-a vindecat" de timiditate. Teatrul. Actoria. E drept ca eu am început să practic actorie de pe la 8-9 ani, însă nu cred ca ţine de vârstă. Eu consider ca te-ar ajuta foarte mult cum m-a ajutat şi pe mine.

| manumescbosssdeboss a răspuns:

Da asa sunt si eu.Te inteleg! Problema este ca nu te poti schimba asa dintr-o data sau chiar nu te poti schimba deloc.

| DragonSilver a răspuns:

Pai,in primul rand,multi ani inainte!
In al doilea rand esti o fire mai emotiva, iti creezi asa zisa " Lume a ta" unde te retragi si te gandesti doar la lucruri negative, faptul ca vrei sa faci ceva, nu reusesti din cauza ca mereu te gandesti la ceva rau, adica pui mereu raul in fata.Incearca sa controlezi emotiile si sa faci altceva decat sa te gandesti la acel subiect toata ziua, daca ti-e teama sa vorbesti cu cineva, cauta motivele de teama si incearca sa le elimini.Incearca de ex: Sa mergi undeva si sa vezi o fata/baiat si sa ii spui un simplu: Salut/Buna, restul vine de la sine.
Daca vrei sa te ajut trimite-mi un mesaj si putem continua orice discutie pe Facebook, cu ocazia asta ne putem cunoaste mai bine.

| Silvia_Cosmina_2003 a răspuns:

Si eu am 13 ani, acum un an eram foarte timidă. Încearcă sa fii mai comunicativa, sa ai prieteni. nu e ok sa fii retrasă. sa ai câți mai mulți prieteni, o sa iti prindă bine pe viitor.dar nu da si sufletul din tine, singura persoana care trebuie sa ai încredere esti tu. Nu trebuie sa iti fie rușine, fa-ti curaj si vorbește. nu te bate nimeni. încearcă sa fii mai pozitiva pe tine... e ok ca nu iesi sa te distrezi, adică sa nu ajungi vedeta (sa nu ajungi in gura lumii) dar mai trebuie sa iesi si pe afară sa iti mai tragi sufletul..sa ai cu cine schimba o vorbă. eu singură m-am ambiționat si am prins curaj. acum sunt tupeista.dar la locul meu. iti garantez ca când vei merge la liceu nu poti sta muta si sa nu vorbești. o sa iti faci prieteni... tu singura trebuie sa te schimbi si sa fii tare.❤