| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot scăpa de egoism? Atunci când trebuie să împart ceva cu cineva (ex o ciocolată) o fac, dar cu strângere de inimă, părinții mi-au dat tot ce îmi doresc, deci nu este vorba de lipsuri. Îmi este rușine de acest comportament.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Prin auto-educatie!
Invatand sa imparti ce ai cu altii, chiar daca le dai putin, este totusi mult mai bine decat nimic.
Multumirea si satisfactia apar la sfarsit cadn vor fi placut impersionati de reactia si darnicia. Vei observa dupa aceea cum iti vor darui si ei la randul lor.

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

Nu fi trist pentru ceea ce nu ești! big grin Bucură-te de ceea ce ești deja! happy Schimbarea începe prin tine. Tu poți fi schimbarea, care vrei să se producă în lume. Tu contezi. happy Funda? big grin

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Ba da este vorba despre lipsuri. Îți lipsește educația pentru a fi altruist. Se pare că părinții nu ți-au dat chiar tot.
Dar, există speranță. Când vei realiza că nimic, dar absolut nimic nu este al tău, vei vedea cu alți ochi viața asta.

| anonim_4396 explică (pentru SmaraldAlbastru):

Cum adică absolut nimic nu este al meu?

| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru anonim_4396):

Adică, exact nimic. Despre chestia asta găsești explicații date de marii învățători ai lumii. Când (și mai ales dacă) vei avea parte de o trezire a conștiinței, vei înțelege ceea ce am spus.