| ArisTOTelx a întrebat:

Cum poți scapă de anxietate? Menționez ca am 15 ani.
Nu am chef de întrebări dacă puteți raspundeți la întrebarea mea dacă nu, good Luck.
Aveam o problema in familie și aveam un stres pentru o persoana și frica ca avea probleme de sănătate și de la stres cred ca a intervenit și atacul de panica și anxietate, nu știu ce sa fac, nu știu cum sa revin, am stare de neliniște chiar dacă nu ma stresez pentru ca acum acea persoana și-a revenit cam 95% și eu tot am frici acum pentru mine, dacă am ceva probleme, niște sfaturi va rog?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Practicand un sport de echipa, ceva ce-ti place sa joci.
Inscrie-te la un club si mergi zilnic sa practici acel sport si vei observa ca-n cel mult 6 luni, anxietatea si frica, dispar complet. In plu, iti va creste increderea in tine si vei deveni un copil vesel, bine dispus, vorbaret si sociabil.

4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Mergi la un medic, te diagnosticheaza cu anxietate si iei pastile antistres. Dacă nu, psihoterapie!

| eckblume a răspuns:

Anxietatea este una dintre problemele principale in zilele noastre. Poti scapa singur sau cu ajutor specializat.
La liceu ar fi de preferat sa existe un psiholog (la noi a venit o singura data psihologul, nici macar nu stiam ca exista). Poti discuta problema cu acesta fara sa platesti. E o persoana specializata in domeniu si pastreaza confidentialitatea.
Repeta in gand ca e totul bine, vorbeste cu persoana respectiva si convinge-te ca stresul a disparut. Cand simti ca apare atacul de panica respira adanc si gandeste-te la ceva frumos/asculta o melodie relaxanta,... O alta solutie ar fi sa iei calmante, dar nu recomand. Poti sa prinzi dependenta sau iti dau o stare de somnolenta (unele).
Mai jos sunt niste solutii pentru anxietate:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/323494.php

https://anxietycanada.com/......erapy-cbt/

https://www.webmd.com/anxiety-panic/anxiety-tips

| IonutPetre12 a răspuns:

Cum sa fii tu insuti-Ellen Hendriksen.Pe mine m-a ajutat sa scap aproape de tot de anxietatea sociala

| ArisTOTelx explică (pentru IonutPetre12):

Am o anxietate apărută din cauza frici de a pierde acea persoana din familie și stres, stres cred ca nu mai am doar frici pentru ca nu știu dacă sunt ok