| emaalexandra97 a întrebat:

Cum pune dentistul aparatul dentar? stiu ca se pune peste dinti, dar la sfarsit spre masele, cum il prinde?

Răspuns Câştigător
| Rebecca_4606 a răspuns:

Mdany vorbeste despre aparatul dentar temporar, cu care nu poti manca si il poti da jos cand vrei tutongue

Dar mai sunt si aparatele dentare asa numita fixe, intrucat el nu se poate da jos, nu va mai exista acel plastic, vor exista numai niste sarmulite puse pe dinti.:d

Sper ca ti-am fost de ajutortongue

2 răspunsuri:
| mdany a răspuns:

Aparatul dentar este format din sarma si un fel de plastic care sa iti acopere cerul gurii.(partea de sus a cavitatii bucale). Aparatul dentar normal ca se ia jos pentru. ca atunci cand vei manca va trebui sa iti speli aparatul, si dintii.Nu are cum sa iti puna aparat fara sa il poti da jos sa-l speli, pentru. ca riscul de a ti se strica dintii este ridicat daca nu ti-i speli.Mda.Iar la sfarsitul maselelor aparatul dentar are un fel de curbura care nu te va afecta deloc. Aparatul nu va cadea din gura pentru ca el va trebui strans din cand-in-cand.
O zi buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti lipeste acele pietricele pe dinti si pe masele.Trebuie sa te speli dupa fiecare masa pe dinti.

Pe acele pietricele iti pune o sarma, pe care o prinde cu elastece colorate, pe care ti le alegi tu.