Întrebare recomandată | intrebsauraspund a întrebat:

Cum reusesc sa imi stapanesc emotiile? Am momente in care am atat de multe emotii si simt de parca urmeaza sa lesin, simt de parca nu mai pot sa vorbesc, nu-mi pot controla corpul, adica sa ma opresc din tremurat și sunt incontinuu incordat.
As vrea sa pot sa le controlez, insa nu pot niciodata. Cand sunt sub influenta alcoolului nu stiu ce inseamna emotie, insa cand sunt treaz, nu stiu cum sa fac sa scap de ele dintr-o data. Cand trec pe langa persoane cu care ori m-am certat in trecut, ori cand sunt undeva unde sunt sanse să se lase cu scandal, ori cand incerc ceva nou, ma apuca toate starile respective si sunt si vizibile altora, nu le pot tine ascunse. Pareri?

Răspuns Câştigător
| Blackrose18 a răspuns:

Uite asa eram si eu, e o stare ce iti provoaca nervi iar uneori simti ca te sufoci, ideea este ca de cate ori simteam asta, alergam, faceam cumva sa scot nervi, dadeam cu pumnul in perete, faceam sport sa pot scoate nervii, uneori zbieram tare. asta merge daca nu te afecteaza ce cred ceilalti...dar cel mai bine este sa fii extrem de nepasator si aceste stari se vor duce.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te-as sfatuii sa mergi la o consultatie cu un psiholog sau psihiatru, ca sa primesti ajutorul de care ai nevoie acum, inaininte ca boala si starile de anxietate si panica sa se agraveze si sa evolueze spre paranoia sau alte boli mentale.

| HelpingHands a răspuns:

Asta cu urlatul, cu datul pumnilor în pereți sună a boală curată. În fine, îți recomand să inspiri profund pe nas și să expiri pe gură. Inspiri relaxare, expiri tensiune! Învață să practici meditații bazate pe respirație. Ti-am găsit un videoclip bun: https://www.youtube.com/watch?v=mm0bW4giN0g

| NakedWarrior a răspuns:

Buna, sunt Rares si ce ai tu se numeste anxietate, cel mai probabil anxietate sociala si atac de panica.De unde stiu asta? pai si eu sufar de asa ceva, inca de mic copil si daca te ajuta cu ceva sa stii ca nu esti singurul, suntem multi care ne regasim in descrierea ta. Din pacate, sfaturile simple ca cel de mai jos nu functioneaza, anxietatea excesiva e complicata si poate fi inteleasa doar de cei care o experimenteaza pe propria piele sau care studiaza asa ceva. Eu ma simt mult mai bine decat ma simteam acum cativa ani, anxietatea desi prezenta, nu mai e o forta ce-ti controleaza toata viata, voi incerca sa expun in cateva randuri lucrurile care m-au ajutat:
1.Cel mai important, cauta un psiholog foarte bun care sa te inteleaga si sa te ajute sa treci peste problemele anxioase. Stiu cum te simti, nu ai cu cine vorbi despre asta pentru ca iti e rusine sau pentru ca nu vei fi inteles, pentru asta e psihologul, e pregatit pentru asa ceva, nu te va judeca si vei putea in sfarsit sa te deschizi emotional in fata unei persoane. Apoi, el te va ajuta sa-ti intelegi emotiile si sa le stapanesti.
2. Sport si o alimentatie sanatoasa. Te va face sa te simti mai bine.mai sanatos si mai increzator, toate astea au un rol in scaderea intensitatii emotilor provocate de anxietate
3. Sunt niste tehnici de respirat care te ajuta sa te calmezi si sa previi atacuri de panica, cauta pe Youtube Wim Hof breathing.
Inca ceva, stiu ca alcoolul te face sa te simti mult mai bine, dar incearca sa nu te bazezi pe el deoarece poti deveni dependent, iar consecintele vor fi mult mai grave decat anxietatea ta.
Sper ca te-am ajutat cat de cat, toate bune.