| PsyhoChild a întrebat:

Cum sa nu fii basic în liceu?
La mine basic inseamna electronică din aia la 100 de lei de pe eMAG, adidasi basic la 300 de lei din Deichman, tricou just do It, Nane și azteca în materie de muzică si cam atat.

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

La ce anume te referi mai exact? Si de ce nu folosim termeni in romana? Basic la... imbracaminte? Sau la intregul set din jurul comportamentului.
Daca la asta te referi... nu conteaza, pe nimeni nu intereseaza asta. Doar pe cei materialisti ^_^

| Sonia822 a răspuns:

Sa ai basic la gramatica, abia apoi toale. ``Sa`` impreunat

| PsyhoChild explică (pentru Sonia822):

Ai de capul meu. Se scrie s-a nu fii. S- este pronume reflexiv, verbul este a fi cu negatia nu.

| Eireann a răspuns (pentru PsyhoChild):

Nu. Acel "sa" face parte din formarea conjunctivului prezent.

| Sonia822 a răspuns (pentru PsyhoChild):

Reciteste manualul de clasa a IIa happy