| wibidi a întrebat:

Cum sa fac sa-mi creasca parul mai repede? Sunt fata si m-am tuns scurt, iar acum arat ca un baiat.In curand o sa merg la mare si nu o sa'mi stea prea bine in costum de baie daca arat asalaughing parul e destul de lung cat sa-l prind in coada. ceva idei? multumesc

Răspuns Câştigător
| lulu girl a răspuns:

Pai nu prea.ai grija de el happy cu fiecare luna el creste cu 1 cm.mai bine ti-l prinzi in coada cand te duci la marewinking

8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Parul creste de la 12 la 15 centimetri in fiecare an. Retetele pentru cresterea rapida a parului au de fapt rolul de a favoriza cresterea normala si sanatoasa a acestuia. Tratamentele pentru cresterea parului actioneaza asupra intaririi radacinii si evitarea fragilitatii firului de par care poate stopa cresterea lui normala si chiar deteriorarea podoabei capilare. Un scalp sanatos si curat este un mediu favorizant pentru cresterea normala a podoabei capilare.
- Un deficit de vitamine ar fi cauza care sta intre tine si un par lung. Intra in cel mai apropiata farmacie si cauta vitamina A, B, C si E. De obicei, gasesti un complex de vitamine care le contine pe toate acestea. Nici un complex de vitamine conceput special pentru piele sanatoasa si cresterea unghiilor si a parului nu e de lepadat. Aceasta constituie solutia cea mai buna - rezultatele nu vor intarzia sa apara dupa cateva saptamani.
- Periaza-ti bine parul. Investeste intr-o perie lata si captusita. Aceasta stimuleaza circulatia sangelui pe scalp. Periaza parul dimineata, si timp de 5 minute seara. Ai grija sa nu se rupa firele de par de la periatul prea intens!
- Alta modalitate foarte buna de stimulare a circulatiei sangelui este masajul scalpului. Ori de cate ori ai timp, maseaza pielea capului incet, folosind o miscare circulara. Poti face asta in timp ce te uiti la televizor, inainte de culcare sau chiar cand te speli pe cap.
- Uleiul esential de nuca de cocos, de ricin sau de masline sunt remediile naturale perfecte pentru parul deteriorat. Ajuta la mentinerea sanatatii scalpului si se recomanda aplicarea lor in fiecare seara, dupa o incalzire prealabila, si clatirea parului dimineata, dupa ce l-ai lasat sa actioneze intreaga noapte.
- Prepara in casa o masca de par din rodie si ulei esential de mustar. Aplica pe parul proaspat spalat si lasa-l sa actioneze intreaga noapte. Repeta tratamentul de trei ori pe saptamana pana la sase luni, daca parul tau este gras, fragil, cade mult si ai senzatia ca nu mai creste.
- Expunerile masive la soare contribuie la fragilitatea firului de par, la fel si praful la care te expui in fiecare zi si obiceiul de a-ti trece frecvent mana prin par, complet daunator si el.
- Ceaiul verde este si el un remediu eficient impotriva caderilor parului. Bea trei cani de ceai verde zilnic, pentru mai multe luni, iar in timp vei vedea cum parul isi recapata sanatatea si stralucirea de care are nevoie.
- Otetul poate fi folosit si el pentru stimularea cresterii parului. Asigura o buna circulatie a sangelui la nivelul scalpului si mentine sub control cantitatea de sebum care impiedica cresterea normala si sanatoasa a firului de par.
- Evita cafeaua, alcoolul si tigarile. Somnul de noapte este foarte important si, pentru o perioada nu este recomandat sa pierzi nici o noapte. Nu intrerupe tratamentul dupa primele efecte, ci continua pana la sase luni sa ingrijesti delicat podoaba capilara. Vei avea un par sanatos, bogat si stralucitor. Succes!winking

| bianca a răspuns:

In primul rand odata la 2 saptamani foloseste ulei de ricin->accelereaza cresterea parului. aplica pe pielea capului si maseaza 5 minute. aplical seara si te speli dimineata cu sampon.
Cumparati placa si intindeti bine parul.
Cand mergi la plaja prindetil intr-o coada de cal.Accesorizeaza-l cu o bentita cu fundita sau cu clamite dragalase.
Poti sa ti-l faci si 2 coculete in varful capului.
Sau 2 codite la baza parului.

| wibidi explică:

Multumeeesc mult.Sunteti cele mai tari:*

| geo_9931 a răspuns:

Pai sa nu-ti dfaci nimic chesti desetea oua miere destestea sa nu faci cu din astea, fa-ti baie pe cap zilnic odata sau de 2 ori pe zi si sa vezi ca osati creasca mai repede

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aplica-ti o masca din oua cu miere si ulei de masline timp de mai multe zile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu faci greseala sa te speli zilnic! Asta e cea mai mare prostie! Daca il vei spala zilnic in cel mai scurt timp vei avea un par de-ti vei dori sa te tunzi zero: fara forma, rezistenta, stralucire sau suplete! Si nici placa nu folosi decat maxim o data pe saptamana iar in prealabil sa ai un produs de protectie a parului de caldura inainte de a-l indrepta, daca nu, iti va distruge parul si va creste muuuult mai greu! Iar cele care i-ati dat asemenea sfaturi gen "spala-te zilnic, foloseste placa" mai bine ati da un search pe net sau ati intreba o persoana care a facut niste cursuri in acest domeniu! Iar grabirea ritmului de creste nu se face intotdeauna din exterior ci si din interior. Ca degeaba aplici o tona de produse si faci zeci de tratamente daca esti stresata si mananci nesanatos. Parul are nevoie de vitamine sa creasca frumos, puternic si sanatos asa ca alimentatia conteaza enorm. Cum zicea si "lulu girl" prinde-ti parul! Eu cand il vroiam lung il tineam zi de zi prins intr-o coada de cal iar noaptea il impleteam! Iarasi mastile naturale cu ulei de masline, de ricin, galbenus de ou si alte retete babesti aplicate de o data pe saptamana dau rezultate. Si nu sta de seara pana dimineata! E de-ajuns 1-2 ore maxim. Deasemenea gasesti in farmacii complexe de vitamine pentru unghii si par. Le recomand cu caldura!
Crede-ma ca si eu am plans cand a trebuit sa-mi tund parul din cauza decolorarii excesive, dar odata ce l-am tuns am stiut cum sa procedez cu el ca sa imi creasca rapid.

Inca un secret: ultimul jet de apa cu care te clatesti sa fie cat de rece suportiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am ulei de ricin si ma ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceau wibidi eu tias zice sa te speli cu ceai de menta si sa te speli cu ulei de ricini daca vrei sa-ti dau idul meu asta e til scriu biencutza_kiss_barbie