| Laurretta a întrebat:

Cum sa fac sa nu mai fiu timida si sa nu mai am frica sa vorbesc cu persoanele in realitate! fac teatru si m-a ajutat dar nu e de ajuns! nu stiu ce asa putea vorbi cu persoanele pe care le cunosc si cu cele pe care nu le cunosc! va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| BoboooBubuuu a răspuns:

Sa nu te superi dar incearca sa mergi la un psiholog, cateva consultati nu mai mult de 7. Si prietena mea era foarte timida, apoi a fost la o psiholoaga si dupa 3 consiltati sa simtit mult mai curajoasa si a crezut mai mult in eu. Si in privinta persoanelor pe care le cunosti vorbeste cu ei despre ce le place lor sa faca sau ce sa vorbeasca ca de axemplu o fata vorbeste in mod general de cum este ea imbracata, si ii spui "Ce fain esti imbracata " sau "De unde ti-ai luat bluza asta sau blugi astia " intelegi? Ei vor sa vorbeasca despre ce practica de exemplu eu proctic baschetul si vorbesc mult despre asata. Iar cu persoanele necunoscute, daca sunt de varsta ta atunci incerci sa afli ce le place sa faca, ce le place sa poarte dar o iei usor ca daca nu atunci vor crede ca ai o problema la creier si incerci usor usor sa te apropi, iar cu cei mai mari incerci sa afli despre ei de la alte persoane pentru ca ii vei lua prin surprindere si atunci e bine sau incerci sa pari inteligenta sa fi activa ca la scoala, daca ii pica ceasul telefonul unei persoane necunoscute care vine la tine in vizita, te ridici repede si il dai. Nu e greu. Si eu am fost sensibila. Dar am inceput sa merg la baschet si de atunci m-am facut mai dura am inceput sa imi fac prieteni deci incearca ca daca nu incerci mai tarziu vei regreta.
Succes! :*:* starstar