| anonim1976 a întrebat:

Cum sa îi spun mamei ca am vape (țigară electronică)? Eu mi-am luat vape pentru ca mai mult de 80% Din clasa mea fumează și în pauze trăgeam cate una iar dupa am început cu cate un pachet si imi era frica pentru ca iubesc sportul... Ok, i-am spus că vreau sa ii spun ceva dar nu exact ce e si i-am explicat că mai dăunătoare e coca cola decât ea si am super multe argumente bazate pe studii si ca ii pot raspunde la toate prostiile alea spus de mass-media cu apă la plămâni, cancer electronic si chestii -_-. Părea să fie de acord dar chiar nu pot să îi spun ce este... broken heart cu sa îmi fac curaj?

2 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Mai devreme sau mai târziu va afla și atunci va fi mai rau. Discuta sincer și deschis cu ea. Nu uita ca un răspuns blând îndepărtează furia.

| BryAna13 a răspuns:

Trebuie sa iti iei inima in dinti si sa ii explici tot. Ii spui ca iti place foarte mult sportul si ca ti la viata ta. Trebuie sa gasesti argumente in care ii demonstrezi ca tu stii ce faci si ca ai grija de sănătatea ta. Ii spui ca ai fost atrasa de tigari, dar ca nu vrei sa mai fumezi pentru ca nu vrei sa faci cancer sau alta boala. Ai ales sa fumezi tigare electronica din cauza pasiuni tale. Si eu fumez si i-am spus mamei mele pentru ca mai bine afla de la mine decat de la altul. O sa iti țină o morala ca toate mamele dar sa nu iti fie frica pentru ca uneori poate sa te surprindă reacția ei. Ea o sa te iubească chiar daca faci prosti. Trebuie sa fii calma si intelegatoare. Succes