| conrob a întrebat:

Cum sa iti maresti increderea in tine? Dati-mi cat mai multe sfaturi!

3 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Da si tu mai multe detalii, ce anume vrei sa obtii? Incredere in tine pe ce planuri?

In general increderea de sine se obtine prin experienta. Odata cu experienta si reusitele pe un anumit plan vine si increderea de sine.

| RainmakerX a răspuns:

Atata timp cat nu esti multumit cu lucrurile pe care le ai... nu o sa ai incredere in tine.

Uita-te in oglinda si repeta-ti ca "esti frumos" si chestii de genul.

La un moment dat psihicul tau o sa inceapa sa creada lucrurile astea chiar daca sunt minciuni si o sa te simti putin mai bine.

| Idioglossia a răspuns:

Pentru a reuși sa îti crești stima trebuie în primul rand sa înveți sa iti accepți eșecurile și greșelile, iartă-te pe tine ca persoană. De fiecare dată când observi ca ceva nu îți iese bine, gândește-te ce nu a mers cum ți-ai dorit pentru a ști ce sa faci pe viitor. Pe de-alta parte, impune-ti anumite standarde la care sa te ridici, însă nu mult prea ridicate pentru ca nu le vei putea face fata și vei ajunge sa nu mai crezi în tine. În final, încearcă sa iti îndepărtezi gândurile negative și încearcă sa te concentrezi asupra celor pozitive. Pe lângă aceste sfaturi, încearcă sa comunici problemele pe care le ai unor persoane de încredere și la care ții. Pentru ca lor le pasa de tine te vor ajuta și veți trece împreună peste problema ta.