| Mwhahahaa a întrebat:

Cum sa ma inalt? Am 14 ani si 1, 43

6 răspunsuri:
| Rukhsandra a răspuns:

Pai inaltimea este determinata genetic... daca mama ta are 1, 70 si tatal tau 2, 00 inseamna ca esti in crestere si o sa te mai inalti. Daca ai tai au 1, 50 amandoi inseamna ca o sa ai la fel ca ei.
Dar la 14 ani esti in crestere si poti sa te inalti.
Daca vrei sa te cresti practica un sport (inot, basket, volei) si incaerca sa nu te apuci de fumat cand esti in crestere ca s-ar putea sa ramai pitic/a laughing)

| Lilia2621 a răspuns:

Pai practici sportul, inotul, baschetul, voleiul. La fel de eficient este si mersul cu bicicleta. Poti lua CALCIU, ce se vinde la farmacii si costa in jur de 5 roni, care ajuta la cresterea in inaltime. Eu tot am luat calciu, l-am terminat cu 2 luni in urma, si de 2 luni merg la inot si imi pare ca putin am crescut in inaltime, dar eu am deja 17 ani, iar tu cum ai avea 14 ai timp, dar nu lasa, incepe a practica un sport de 2-3 ori pe saptamana din acestea si ia calciu.

| Ebsghjs a răspuns:

N-ai nevoie sa te inalti, mai Cookie mai. puppy dog eyes. Esti foooarte draguta asa micuta cum esti.

| CrazyTeenager a răspuns:

Pentru a-ti atinge potentialul genetic maxim, din punct de vedere al inaltimii, ar trebui sa practici un sport gen inot, trambulina, aceasta sunt sporturi la care nu se implica si impactul dur al suprafetei de aterizare care poate crea discomfort articulatiilor pe termen lung, gen basketul, dar in timp ar duce la intarirea acestora, oricum primele 2 ar fi principalele, chiar daca este binecunoscut ca jucatorii de basket au o statura impunatoare, asta este si rezultatul geneticului si al alimentatiei, odihnei, tu ar trebui sa faci o combinatie intre toate si sa ai un stil de viata cat mai activ.

| Ager a răspuns:

Te legi cu o sfoară de picioare și te atârni de un copac laughinglaughing ..glumesc.
încearcă să joci și tu baschet, handbal, înotul. și încet încet te vei mai înălța happy sper.

| patricia1999 a răspuns:

Inotul ajuta la o dezvoltarea armonioasa a corpului. In plus, acesta este cunoscut ca unul dintre cele mai eficiente exercitii de stretching pentru coloana vertebrala si pentru intreaga musculatura. Ba mai mult, unii oameni il considera drept cel mai bun exercitiu de intindere din perspectiva cresterii in inaltime.

Baschetul Daca vrei sa cresti ceva mai mult in inaltime, intre 6 si 10 centimetri, trebuie sa intri in sala de sport si sa te pui pe treaba. Sariturile in inaltime declanseaza o reactie naturala de intindere a oaselor, care devin mai puternice si se pot lungi cu cativa centimentri. Mai mult, daca nu ai mai facut exercitii sport pana acum, cresterea in inaltime va fi cu adevarat mare.

http://www.csid.ro/......e-4950418/

Sper ca te-am ajutat!

Întrebări similare